avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate lemonik

Activitate lemonik

va multumesc frumos pentru raspunsuri si mai ales pentru promptitudine.
eu sunt destul de speriata sa zic asa deoarece am intrebat acest lucru pe un inspector de resurse umane cu ceva ani experienta in spate....eu fiind la inceput in aceasta breasla. si dumneaei mi-a spus ca incetarea si decizia de incetare se fac in aceeasi zi si se transmit tot in ziua respectiva. eu am facut decizia si transmiterea revisalului in aceeasi zi, dar in revisal am completat cu "incepand cu a doua zi" practic...d-asta ma agitasem
Buna seara.
Spuneti-mi, va rog frumos, ce pot face in situatia in care am inregistrat in revisal decizii de incetare a cim atat cu art 55(b), cat si cu 31(1) eronat? Un exmplu ca sa va lamuriti: am inregistrat in revisal pe 21 martie o incetare a cim care se produce cu data de 22 martie si produce efecte tot de pe 22. Si decizia am facut-o in felul urmator: decizie nr....din 21 martie......decide: incetarea cim incepand cu data de 22 martie. Si transmiterea revisalului am facut-o tot in 21 martie. :( Spuneti-mi care ar fi rezolvarea acestei situatii? Daca exista una :(
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua,
Concediul fara plata se inregistreaza si in revisal si se transmite la itm? Sau este suficient ca salariatul sa fie trecut in pontaj si pe stat in fara plata ?
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția La ce varsta iese la pensie ?
perioada de grupa I este in procent de 100 %.
dar stagiul suplimentar nu este de 10 ani si 6 luni?
Buna seara.
Am si eu o intrebare ptr dvs. Ma intereseaza cand poate iesi mama mea la pensie in urmatoarele conditii: este nascuta pe 18 noiembrie 1962, are 21 de ani si jumatate lucrati cu grupa intai (asa scrie pe cartea de munca) si 29 de ani si 6 luni lucrati efectiv(adica cei 21 cu grupa 1 plus 8 ani unde nu se mai specifica nici o grupa). Acesti 29 de ani si 6 luni se compun pe langa anii de munca efectiva si din 6 luni care constituie vechimea adaugata ca urmare a unui an de somaj si 10 luni de cotizare "din mana" la casa de pensii. Astept raspunsurile dvs. Va multumesc pentru amabilitate
Răspuns la discuția Factura SC catre persoana fizica
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Contract nu am, am situatie de lucrari si memoriu tehnic
Pot ca societate comerciala de constructii sa fac o factura de prestari servicii cartre o persoana fizica?
Va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Pierdere facturier
da. si caror organe de drept trebuie sa ma adresez inainte de publicare?
Multumesc pentru amabilitatea de a imi raspunde
Buna ziua.
Spuneti-mi va rog, unde pot declara pierdut un facturier al unei SC ?
Răspuns la discuția Diurna interna legala
DA, foarte, va multumesc frumos pentru amabilitate. Eu nu am avut timp sa citesc prea mult pe forum si aveam nevoie rapid de un raspuns