avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate funda ioana

Activitate funda ioana

Răspuns la discuția asigurare medicala gratuita
Scuze, imi trebuie si altceva pe langa cartile de identitate si talonul sotului?
Multumesc
In 2008 am plecat prin demisie de la firma la care lucram. S-a facut si un inventar si s-a constatat o lipsa de 25.000 ron la un colectiv de 10 persoane, eu fiind gestionarul. Dupa ce am plecat, firma nu a mai luat legatura cu mine deloc. Acum, dupa 2 ani jumate am primit o citatie prin care sunt chemat in judecata pentru plata celor 25.000 lei. Numai eu. Este posibil ? In contractul celorlalti era sris si "gestiune", iar eu consider ca este ilegal sa mi se impute numai mie suma.
Astept raspuns si multumesc.
De 1 an nu mai am serviciu. Nu am primit nici somaj si niciun fel de ajutor. Sotul meu este pensionar definitiv si i se retin asigurari medicale (5,5 %).
Eu, pot beneficia de gratuitatea actului medical ? In ce fel ? Consultatii, medicamente compensate, spitalizare ?
Multumesc
In luna august a anului trecut (2010) in urma unor discutii cu patronul firmei unde lucram, am fost nevoita sa-mi dau demisia. Patronul, sa evite trimiterea in somaj, a recurs la fel de fel de nemultumiri si reprosuri, de pretentii nejustificate. La momentul demisiei nu mi-am facut griji, intrucat ma bazez pe capacitatile mele fizice si intelectuale ( am 51 ani). Pe parcurs am constatat ca din peste 2000 de Cv-uri depuse nu m-au chemat decat 2 angajatori care dupa ce am stat de vorba cu ei nu m-au mai sunat.
Acum intrebarea: pot sa ma inscriu la somaj ? Eu doresc un loc de munca, dar pana il gasesc trebuie sa am si din ce trai. Acum ma rezum la salariul sotului care abia ne ajunge.
Multumesc,
Ioana F.
Unde ? Fabrica s-a desfiintat. Mi-a spus cineva ca trebuie sa merg la Arhivele Nationale, dar sunt mai multe in Bucuresti si nu stiu la care. Stiti dv.
In 1976 am lucrat timp de 8 luni la Fabrica de incaltaminte Antilopa Bucuresti.
Unde trebuie sa merg sa obtin o copie dupa decizia de incetare a contractului de munca. Pentru perioada lucrata nu mi s-a facut carte de munca. Fabrica s-a desfiintat.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția comodat
MULTUMESC MULT. Am sa trimit o cerere la ONRC. Nici nu am stiut ca pot primi raspunsul atat de repede. O prietena mi-a recomandat acest site.
Daca nu va suparati, va mai intreb: daca aceasta cunostinta nu are nici ea de unde sa plateasca ( are un salariu de 1.000 ron brut), poate sa pateasca ceva? Firma pe care a deschis-o a cam fost falimentara din start.
Multumesc, din nou.
Ioana Funda.
Discuție comodat
In urma cu 2 ani am fost de acord ca o cunostinta sa-si deschida firma pe adresa mea. In contractul de comodat care a fost cu titlu gratuit se mentioneaza ca ii pun spatiul la dispozitie pentru sediul social si desfasurarea activitatii. Nu se transfera proprietatea. Anul trecut firma a intrat in conservare iar cunostinta mea a eliberat spatiul. Acum a venit o citatie prin care firma este chemata in judecata de alta firma pentru recuperarea unei sume de aprox. 10.000 ron. Cunostinta mea m-a asigurat ca nu voi avea nicio problema. Mi-a mai spus ca nu are de unde sa ii plateasca nici ea, dar ca nici pe mine nu ma va afecta. Oare, asa este?
Va rog daca poate sa ma ajute cineva.
Cum pot sa procedez eventual sa sterg adresa firmei de la adresa mea?
Multumesc
Ioana Funda