avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate taraminunilor

Activitate taraminunilor

Ce ar trebui sa mai spun? Fratii mei care sunt in SUA, dar nu au fost obligati sa renunte la cetatenie sunt beneficiarii acestor legi .
Buna ziua. Sunt nascut in Cadrilter in 1932 dar am emigrat in Suedia in 1986. Mai sunt eligibil legii 189, OG 105 , tinand cont ca atunci cand am parasit Romania a trebuit sa renunt la cetatenie. Adaug ca sunt pensionar in sistemul romanesc din 2001.
Nepoata de fiica adica bunicul meu are numele scris gresit in unele acte (asta pentru ca existau si pe atunci "analfabeti" in structurile statului (dar erau cu "origini sanatoase" . Dar are nevoie un copil, adica matusa (nascuta in 1941) pentru mine. Are nevoie pentru Legea 154/2021.
Bunicul meu (decedat) are numele scris in unele acte gresit. Gresita o litera: in loc de " i " este scris "e". Acolo unde e scris de mana. Unde este dactilografiat este scris corect cu "i". Mai pot sa corectez aceasta eroare ? Amintesc ca sunt acte facute in 1929 in Cadrilater si apoi in 1940 cand s-a facut stramutarea de populatie prin Tratatul de la Craiova din 7 septembrie 1940 .
Cred ca nu am spus toata "povestea" . Postasul imi aduce talonul de pensie pentru care eu semnez, adica nu am MURIT !

taraminunilor a scris:

Buna ziua. Primesc pensia intr-un cont la BRD. Nu intru prea des in cont si descopar ca am contul blocat pentru ca nu am facut actualizare. Nu am fost anuntata in nici un mod ca trebuia sa fac aceasta "mutare". Mai mult, merg la banca si aflu ca banca a returnat banii la casa de pensii. ESTE LEGAL este normal ?

Buna ziua. Primesc pensia intr-un cont la BRD. Nu intru prea des in cont si descopar ca am contul blocat pentru ca nu am facut actualizare. Nu am fost anuntata in nici un mod ca trebuia sa fac aceasta "mutare". Mai mult, merg la banca si aflu ca banca a returnat banii la casa de pensii. ESTE LEGAL este normal ?
Buna ziua . Legea 105/1999 a fost modificat conform Legii 154/2021. Doresc sa stiu daca a existat termen pentru depunerii cererii la Casa de pensii ?
Multumesc !
Multumesc !
Buna ziua. M-am judecat pentru bunurile ramase in Cadrilater, pe Legea 9/1998, Legea 164/2014. am obtinut o decizie prin care comisia mun.Bucuresti prin Prefectul mun.Bucuresti este obligata sa solutioneze dosarul. Ce trebuie sa fac eu cu comunicarea ?
Da am vazut ca in continuare autoritatile nu isi fac treaba decat daca sunt presate mai ales daca au prietenii cu cei care incalca legea. Am facut sesizari tuturor celor care au competenta, chiar si in Bucuresti de altfel singurii care au raspuns imediat si care au spus ca nu e de competenta lor dar ca vor trimite ei celor care trebuie sa ia masuri !