avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate iura1729

Activitate iura1729

Răspuns la discuția Succesiune apartament
Apartamentul a fost cumparat de fapt de mama pe numele surorii mele. In aceeasi perioada mama i-a dat (intr-o maaare masura fortat!!) nepotului,baiatul surorii mele, o suma mare de bani : in jur de 12000 de euro...Toate acestea nu se pot proba legal,insa moral noi consideram ca nepotul nu are niciun drept asupra apartamentului...Mama ar vrea ca apartamentul sa fie trecut pe numele ei...Inteleg ,din raspunsurile anterioare , ca singura solutie ar fi ca nepotul sa faca o renuntare la succesiune. El lucreaza,momentan in Anglia si probabil acest lucru l-ar putea face doar la un consulat roman.
Va multumesc!
Cu stima,
M.Nagy
Răspuns la discuția Succesiune apartament
Există posibilitatea legală ca mama sa transfere dreptul sau de habitat unei alte rude?!
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
Cu stimă,
M. Nagy
Răspuns la discuția Succesiune apartament
Multumesc frumos pentru raspuns!
Specific ca fiul nu este minor.
Mai o intrebare : dezbaterea succesiune trebuie initiata de sotul supravietuitor sau poate si mama mea sa demareze actiunea?
Cu stima,
M.Nagy
Buna ziua!

Cazul pe care doresc sa vi-l prezint este urmatorul :
Mama mea impreuna cu sora mea au locuit impreuna intr-un apartament cumparat in anul 2015, prin vanzare-cumparare in municipiul Deva. Apartamentul este pe numele surorii mele, mama avand drept de habitat pe toata perioada vietii.
In anul 2017 sora mea s-a recasatorit si s-a mutat la Resita impreuna cu sotul ei.
In urma cu doar o saptamana sora mea a incetat din viata.
Intrebarile mele sunt :
- sotul supravietuitor are drept succesoral asupra apartamentului, chiar daca acesta este bun propriu dobandit inaintea casatoriei?
- mentionez ca sora mea are un baiat, acesta fiind descendentul iar mama mea este ascendentul acesteia.
- ce acte sunt necesare pentru ca apartamentul sa poata fii pus pe numele mamei si ce actiuni trebuie facute ca acesta sa-i revina doar ei?

Va multumesc!
Cu stima,
M. Nagy


Răspuns la discuția Procura imputernicire fisc
Deci nu e nevoie de niciun fel de alte detalii in procura,sa inteleg!
Răspuns la discuția Procura imputernicire fisc
Ba da, dar nu o poate inmatricula pe numele lui pana nu are aceasta stampila de la fisc precum ca nu am datorii fiscale...masina avea si are in continuare numere rosii.
Buna ziua!
Doresc sa fac o procura de imputernicire ptr cumnatul meu sa ma reprezinte la fisc ptr a obtine in numele meu stampila si semnatura precum ca nu am nicio datorie fiscala. Mentionez ca locuiesc in strainatate. Acest lucru este necesar ptr a putea inmatricula pe numele lui o masina (cu nr rosii) pe care i-am vandut-o in vara anului trecut. Vanzarea nu s-a facut la notar ci de comun acord printr-un act redactat de noi, in fata unor martori. Intrebarea mea este :
- ce acte are nevoie notarul sau ce date sunt necesare pentru a putea intocmi aceasta procura? Sunt de ajuns datele din buletinul cumnatului meu (cel ce va fi imputernicit) sau este nevoie si de copia acestuia? Este nevoie si de copii dupa actele masinii,mentionarea saşiului acesteia etc? Sau e de ajuns doar mentionarea in procura a numelui celui imputernicit, datele lui si motivul imputernicirii ( in acest caz obtinerea stampilei de la Fisc precum ca nu am datorii).

Va multumesc anticipat!
Buna seara,

Doresc sa vand un apartament pe care l-am cumparat in timpul casatoriei (casatorie care s-a desfacut in urma cu 4 ani). Domiciliez de 3 ani in Germania si din acest motiv, imputernicesc o terta persoana sa ma reprezinte in acest sens.
Intrebarile mele sunt :
- in procura speciala de imputernicire ptr. vanzare trebuie sa specific in mod expres faptul ca : " bunul imobil este proprietatea mea si a fostului sot, dobandit in timpul casatoriei in baza contractului de VC nr......." ?
- este nevoie sa exprim explicit modalitatea de plata si sa mentionez in procura contul in care doresc sa se vireze banii? (Cont care apartine unei banci din Germania) Sau acest lucru poate sa-l faca mandatarul verbal?

P.S. Mentionez ca procura o intocmesc in limba romana, o autentific la un notar german (care de fapt autentifica doar semnatura mea data in prezenta lui) si apoi o apostilez cu apostila de la Haga.
Am facut aceasta precizare in speranta ca va fii utila celor care au nevoie de orice fel de procuri si nu cunosc faptul ca nu este imperios necesar sa fie facuta in limba germana si apoi tradusa in tara! Consider ca se scutesc niste drumuri in felul acesta!
O seara frumoasa tuturor!
Răspuns la discuția Schimbare titular contract
Multumesc frumos pentru raspuns, insa am o mica nelamurire : este obligatoriu sa fac procura in limba germana?! Pentru ca, de cand locuiesc in Germania, a fost nevoie sa fac cel putin 3 sau 4 declaratii (bineinteles cu alta speta) pe care le-a legalizat un notar german, toate fiind in limba romana!!
O zi frumoasa va doresc!
Buna seara,
Ma numesc Mihaela N. si locuiesc in Germania din noiembrie 2011. Pe scurt, doresc o lamurire cu privire la schimbarea titularului de contract a servicului de difuzare a cablului TV si cel de telefonie fixa. A se intelege ca e vorba de 2 contracte, implicit 2 firme de furnizare a serviciilor, diferite. Stiu ca trebuie sa intocmesc o procura de imputernicire a unei persoane apropiate care sa ma reprezinte in acest caz. In primul rand : e de-ajuns sa numesc in procura persoana care doresc sa ma reprezinte in general (bineinteles cu datele personale) sau trebuie sa specific exact si punctual despre ce este vorba si sa dau nr. de contract, cod de client, etc. ?
In al doilea rand : dupa cum am mentionat mai sus, locuiesc in Germania, asadar procura o voi face in limba romana insa va fi autentificata de un notar german in limba germana. Va mai fi nevoie si de apostila de la Haga sau e de-ajuns doar legalizarea notariala?!
Va multumesc anticipat,
Mihaela N.