avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate IONESCU ELEODOR

Activitate IONESCU ELEODOR

Mulțumesc frumos !
In anul 2012 am fost suspendat din funcție in urma unei plângeri penale formulata de angajator (BCR). Prin decizia definitiva a instanței de apel, angajatorul a fost obligat la plata unei despăgubiri egale cu salariul și celelalte drepturi pe perioada 20.09..2012-21.08.2019. In Aprilie 2020 BCR mi-a virat in cont o suma de bani, fără a se face o defalcare a sumei nete primite (salarii brute, dobânzi, penalități ) In urma verificărilor efectuate in Septembrie 2020,am constatat ca suma reprezentând aceste salarii nu a fost declarată in D112 adică nu au fost virate contribuțiile la bugetul asigurărilor de stat.. Ce este de făcut in aceasta situație ?
Va mulțumesc anticipat !
Dacă am fost suspendat in urma unei plângeri penale formulata de angajator, pot sa-mi recuperez drepturile salariale? Plângerea penală a fost formulata acum 7 ani pe motiv de apartenența la un grup infracțional organizat . Angajatorul este BCR.DNA -ul mi-a răspuns ca am fost martor in proces și ca faptele de abuz in serviciu au fost dezincriminate,dispunându-se clasarea cauzei
Răspuns la discuția Legea 165/2013
decizia este data de Comisia Centrala pentru stabilirea despagubirilor si nu de catre primarie .
Răspuns la discuția Legea 165/2013
Cererea se depune anterior datei de 01.01.2014 ?
Discuție Legea 165/2013

Buna ziua doamnelor si domnilor,
Va supun atentiei urmatoarea speta :
prin decizia nr.6430/30.06.2009 Comisia Centrala pentru stabilirea despagubirilor a emis titlul de despagubire in cuantum de 246.675,28 RON in favoarea mamei mele.Aceasta decizie a fost data avandu-se in vedere sentinta civila nr.431/15.05.2007 emisa de Tribunalul Olt, sectia civila, ramasa definitive si irevocabila.
In conditiile aparitiei legii 165/2013, mama mea va primi despagubiri in conformitate cu art. 41 din legea mai sus anintita, respectiv, 49.335 lei anual, incepand cu 01.01.2014 ?
Si daca da, este nevoie sa faca noi demersuri la autoritatile statului ? ( MF, Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor, etc) sau se vor vira banii intr-un cont deschis la una din bancile din Romania ?
Va multumesc.

Discuție Legea 309/2002
Sarut mainile/buna ziua,
Tatal meu este beneficiarul prevederilor Legii nr. 309/2002, dar de mai bine de doi ani, indemnizatia pe care o primeste nu a mai fost indexata (74 lei , in momentul de fata )
Lucrurile vor ramane asa ?
Răspuns la discuția Despagubiri Legea 165/2013
Sa inteleg ca daca pamantul nu a fost revendivat pana acum pe niciuna din legile amintie, nu mai sunt sanse pentru a intra in posesie ?
Sarut mainile/buna ziua,
Parintii mei au pamant agricol nerevendivat dupa evenimentele din decembrie 1989.
Avand in vedere faptul ca Legea 165/2013 a intrat in vigoare, mai pot solicita reconstituirea dreptului de proprietate ?
Si daca da, la care institutii ale statului se vor adresa ?
Va multumesc !
Buna ziua doamnelor si domnilor,
Va supun atentiei urmatoarea speta :
prin decizia nr.6430/30.06.2009 Comisia Centrala pentru stabilirea despagubirilor a emis titlul de despagubire in cuantum de 246.675,28 RON in favoarea mamei mele.Aceasta decizie a fost data avandu-se in vedere sentinta civila nr.431/15.05.2007 emisa de Tribunalul Olt, sectia civila, ramasa definitive si irevocabila.
In conditiile aparitiei legii 165/2013, mama mea va primi despagubiri in conformitate cu art. 41 din legea mai sus anintita, respectiv, 49.335 lei anual ?

Va multumesc !