Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri Legea 165/2013
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri Legea 165/2013

Sarut mainile/buna ziua,
Parintii mei au pamant agricol nerevendivat dupa evenimentele din decembrie 1989.
Avand in vedere faptul ca Legea 165/2013 a intrat in vigoare, mai pot solicita reconstituirea dreptului de proprietate ?
Si daca da, la care institutii ale statului se vor adresa ?
Va multumesc !
Legea 165/2013 face referire doar la cererile depuse deja la celelate legi ale proprietatii
(18,169,1,10,245) nu se mai poate cere din nou. Intrebati la Primarie la Biroul agricol.
Sa inteleg ca daca pamantul nu a fost revendivat pana acum pe niciuna din legile amintie, nu mai sunt sanse pentru a intra in posesie ?
Stimat domn,

Într-adevăr, noua lege nu constituie temei jurific pentru începerea unei tevendicări.

Cu stimă.