avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri Legea 165/2013
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri Legea 165/2013

Sarut mainile/buna ziua,
Parintii mei au pamant agricol nerevendivat dupa evenimentele din decembrie 1989.
Avand in vedere faptul ca Legea 165/2013 a intrat in vigoare, mai pot solicita reconstituirea dreptului de proprietate ?
Si daca da, la care institutii ale statului se vor adresa ?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 22:37, 3 August 2013
Legea 165/2013 face referire doar la cererile depuse deja la celelate legi ale proprietatii
(18,169,1,10,245) nu se mai poate cere din nou. Intrebati la Primarie la Biroul agricol.
Sa inteleg ca daca pamantul nu a fost revendivat pana acum pe niciuna din legile amintie, nu mai sunt sanse pentru a intra in posesie ?
Stimat domn,

Într-adevăr, noua lege nu constituie temei jurific pentru începerea unei tevendicări.

Cu stimă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare teren adrian_praiu adrian_praiu Buna ziua, Se mai poate face ceva pentru retrocedarea unui teren luat de comunisti? (vezi toată discuția)
Case nationalizate - norme metodologice la legea 165/2013 cassy cassy buna ziua ! rog pe orice stimat coforumist (prieten al acestui site) care are cea mai mica idee, opinie, sursa sigura sau stie ceva legat de subiect sa imi ... (vezi toată discuția)
Reconstituire drept de proprietate ana_mirea ana_mirea Bunica mea, cu fostul domiciliu in judetul Cluj a depus in baza legii 18/ 1991 cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor care au ... (vezi toată discuția)