avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate marius____

Activitate marius____

acum 3 luni am avut un accident de circulatie (cu avarii usoare) si nu l-am declarat la politie, ci am facut const amiabila, cei de la asig. mi-au trimis instiintare ca se fac investigatii cu privire la producerea accidentului. mai pot sa merg dupa atata timp la politie sa declar si acolo cum s-a intamplat?
in acea instiintare nu zice nimic ce sa fac, zice doar ca se fac investigatii si atat
constatarile s-au facut, masina mi-am luato din service, au trecut 29 de zile de la accident, in instiintare nu zice nimic decat ca se fac investigatii cu privire la ccident si atat.nu zice sa ma prezint nicaieri, nu zice sa fac nimic, decat ca se fac investigatii si este semnata de inspectorul care a facut constatarea
stie cineva ce trebuie sa faci cand iti vine o instiintare de la compania de asigurari a celui care te-a lovit, cu privire la producerea accidentului?
Discuție dauna auto
poate sa stie cineva ce se intampla daca compania de asigurare nu te anunta in maxim 10 zile de la avizarea daunei cu privire la desfasurarea de investigatii la accidentul inregistrat la ei? eu am fost anuntat dupa 26 de zile si cred ca nu e corect.in CSA nu zice nimic de vreo sanctiune, credeti ca investigatiile pot fi nule in caz ca ii dau in judecata?
Răspuns la discuția dauna auto
am dus masina la service cu nota de constatare si autorizatia de introd. in serv. eliberate de inspectorul de daune si cand s-a reparat maina (4 zile) m-au sunat cei de la service sa vin sa iau masina,am semnat facturile de reparatie, mi-au dat talonul si cheia si am plecat.am dus masina pe 14 ian si dupa 4 zile am luato, iar la 26 de zile(09 feb 2011) am primit instiintarea ca se fac investigatii cu privire la accidentul avizat in data de 11.ian 2011, iar instiintarea are data de 14 ian si primita pe 9 feb
Discuție dauna auto
In data de 10 ian 2011 s-a produs accidental, in data de 11 ian 2011 s-a avizat, in data de 14 ian am dus masina la service, pe 20 ian iau masina din sercice, iar pe 09 febroarie imi vine instiintare de la compania de asigurare a celui care m-a lovit ca vor sa faca investigatii cu privire la accident, mentionez ca instiintarea are data de 14 ian si eu am primito pe 09 febroarie, prin curier rapid, la 26 de zile. In ordinal CSA zice ca au voie in termen de 3 luni sa faca investigatii, iar eu trebuie sa fiu anuntat cu 10 zile de la data avizarii daunei. (nu stiu cand s-a avizat dauna , dar cred ca pe 14 can este pe instiintare sic and s-au apucat de masina cei de la service)Odata ce pe instiintare are trecuta data de 14 ian inseamna ca atunci a fost avizata dauna(in acea data am dus si masina la service ,14 ian) de ce nu m-au anuntat in maxim 10 zile de la data care este pe instiintare si m-au anuntat la 26 de zile de la data de pa instiintare. Credeti ca e ceva ineregula? ca mie asa mi se pare.

Răspuns la discuția dauna rca
nu stiu daca service-ul are acordul la deviz si daca nu are se poate recupera?
Discuție dauna rca
daca nu te duci la service-ul care zice inspectorul constatator si repari masina intr-un alt service, mai poti recupera dauna constata?(est o intelegere amiabila
,nu cu prices vb. de la pol.)
Răspuns la discuția dauna auto cu probleme
vinovatul si-a recunoscut fapta in intelegerea amiabila si mi-a dat asigurarea in fata inspectorului de dauna, acum daca nu mi se face plata eu cu cine ma judec si de la cine primesc banii?oricum astept rezultatul investigatiei de care am fost anuntat