avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate doi.anghel

Activitate doi.anghel

Sunt nascut la 14 martie 1948, sunt barbat.
Va rog sa imi spuneti la ce data pot iesi la pensie dupa legea noua, daca am 35 ani de cotizare.
Multumesc
Am montat apometre acum 2 ani.
De curand am obsevat ca inelele albastre si rosii sunt sparte. Ce trebuie sa fac in mod legal?
Astept raspuns pe mail.
Multumesc
Buna ziua,
Vreau sa va pun si eu o intrebare pentru lamurirea unei situatii:
Sotul meu cu sora lui sunt succesorii mamei care a decedat din 1992 si ar trebui sa fie si mostenitorii unui teren agricol de 5 ha.
Nu s-a deschis succesiunea. Ceea ce eu consider important este ca acest pamant a fost dat in arenda timp de 5 ani.
Intrebarile mele sunt:
-se mai poate deschide succesiunea?
- daca nu poate deschide, cine plateste impozitel pe acest teren si ce obligatii decurg pentru urmasi?

Cu stima,
Doina Anghel
Răspuns la discuția impozit pe teren agricol
Multumesc mult pentru consultanta.
Doresc sa va mai pun o intrebare.
Acum, in situatia in care a decedat persoana care a dat terenul in arenda si nu a platit impozit, Primaria poate impune la impozitare urmasii acestei persoane, desi acestia nu au certificat de propietar al pamantului pentru ca nu au deschis succesiunea.
Scuze pentru insistenta.
Multumesc mult,
Doina Anghel
Doresc sa va comunic o situatie si sa va pun o intrebare.
- Exista un titlu de propietate a unui teren agricol, propietarii fiind in prezent decedati
- In anul 2002 pana in anul 2005 acest pamant a fost dat in arenda la o societate, unul din propietari fiind inca in viata la data incheierii contractului de arendare, dar nu s-a platit nici un impozit
- Desi exista mostenitori ai pamantului, acestia nu au deschis succesiunea si nici unul nu are certificat de mostenitor pentru un anumit numar de hectare.
- Intrebarea mea este- daca pentru acest teren agricol nu s-a platit niciodata impozit,
CINE TREBUIE SA PLATEASCA, LEGAL/?

Cu multumiri, doina anghel