avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschiderea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschiderea succesiunii

Buna ziua,
Vreau sa va pun si eu o intrebare pentru lamurirea unei situatii:
Sotul meu cu sora lui sunt succesorii mamei care a decedat din 1992 si ar trebui sa fie si mostenitorii unui teren agricol de 5 ha.
Nu s-a deschis succesiunea. Ceea ce eu consider important este ca acest pamant a fost dat in arenda timp de 5 ani.
Intrebarile mele sunt:
-se mai poate deschide succesiunea?
- daca nu poate deschide, cine plateste impozitel pe acest teren si ce obligatii decurg pentru urmasi?

Cu stima,
Doina Anghel
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 20:58, 26 Februarie 2011
Puteti sa deschideti succesiunea.
Inteleg faptul ca a decedat soacra si mostenitorii acesteia sunt sotul dvs. si sora acestuia.
Dar succesiunea dupa socru, (probabil ca a decedat, fiindca nu faceti vorbire de el ca mostenitor) s-a facut?
Daca s-a facut, cei doi frati pot deschide succesiune la notar cu plata unei taxe suplimentare pentru ca nu a fost deschisa in termenul de 2 ani in care erau scutiti de aceasta taxa suplimentara de 1% din valoarea masei partajabile.
Pentru ca ati dat pamantul in arenda, se considera ca ati acceptat tacit mostenirea, fapt ce va scapa de obligatia acceptarii sau renuntarii exprese in termen de 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anexa 24 doar_dana doar_dana Sotului meu i-au decedat parintii. Tatal acum 12 ani, iar mama acum 1 an jumate. Pe timpul vietii mamei, pamantul a fost dat in arenda, iar sotul meu a fost ... (vezi toată discuția)
Impozit pe teren agricol doi.anghel doi.anghel Doresc sa va comunic o situatie si sa va pun o intrebare. - Exista un titlu de propietate a unui teren agricol, propietarii fiind in prezent decedati - In ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii teo1980 teo1980 Buna ziua, Va rog mult sa ma sfatuiti in solutionarea unei probleme privind dezbaterea mostenirii. In august 2007 a decedat tatal meu. Mama este in ... (vezi toată discuția)