Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschiderea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschiderea succesiunii

Buna ziua,
Vreau sa va pun si eu o intrebare pentru lamurirea unei situatii:
Sotul meu cu sora lui sunt succesorii mamei care a decedat din 1992 si ar trebui sa fie si mostenitorii unui teren agricol de 5 ha.
Nu s-a deschis succesiunea. Ceea ce eu consider important este ca acest pamant a fost dat in arenda timp de 5 ani.
Intrebarile mele sunt:
-se mai poate deschide succesiunea?
- daca nu poate deschide, cine plateste impozitel pe acest teren si ce obligatii decurg pentru urmasi?

Cu stima,
Doina Anghel
Puteti sa deschideti succesiunea.
Inteleg faptul ca a decedat soacra si mostenitorii acesteia sunt sotul dvs. si sora acestuia.
Dar succesiunea dupa socru, (probabil ca a decedat, fiindca nu faceti vorbire de el ca mostenitor) s-a facut?
Daca s-a facut, cei doi frati pot deschide succesiune la notar cu plata unei taxe suplimentare pentru ca nu a fost deschisa in termenul de 2 ani in care erau scutiti de aceasta taxa suplimentara de 1% din valoarea masei partajabile.
Pentru ca ati dat pamantul in arenda, se considera ca ati acceptat tacit mostenirea, fapt ce va scapa de obligatia acceptarii sau renuntarii exprese in termen de 6 luni.