avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate cgeta_06

Activitate cgeta_06

Discuție Succesiune
Buna ziua! Sunt de 2 ani in proces de succesiune. Suntem 2 frati. Unul sta in casa parinteasca de la inceput. Foloseste o parte din casa, unde exista utilitati, iar o parte incepe sa se degradeze. Nu-l intereseaza acest aspect, el vrea sa o distruga. As putea cere despagubiri? Eu nu intru in aceea curte. El se considera stapan acolo, desi procesul se tot amana din diverse cauze. Va multumesc anticipat.
Da, mi s-a cerut sa-l achit inainte de a afla cine va fi expertul cadastral.
Discuție Mostenitori
Buna seara!
As dori sa-mi spuneti daca unul dintre mostenitori sta in casa parinteasca de 7 ani (de un an a decedat si cel de-al doilea parinte) are vreun avantaj la succesiune?
Va multumesc.
Buna seara!
As dori sa stiu ce se poate face daca instanta mi-a repartizat un expert cadastral, care insa cand l-am contactat mi-a spus ca nu are timp sa se ocupe de dosar pana la termenul dat. Se poate apela la alt expert cadastral? Nu sunt obligati acesti experti sa-si faca treaba in termenele stabilite de instanta?
Va multumesc.
Buna ziua! As dori sa stiu cat ar putea dura un proces, o succesiune intre doua persoane, la Judecatorie?
De ce se dau termene din 2 in 2 luni? Exista vreo regula in acest sens?
Va multumesc.
Răspuns la discuția De ce platesc caldura?
EU AM RESPECTAT LEGEA IN VIGOARE CAND AM MONTAT CENTRALA TERMICA DE APARTAMENT NU POT SA ADMIT SA PLATESC CEVA DE CARE NU BENEFICIEZ SA INCURAJEZ LENEA:,HOTIA {SA ASTEPT SA PLATEASCA VECINI CE CONSUM EU, CALDURA PE CARE NU O DECLAR CA NU MA VERIFICA NIMENI}
INTAI SA LE SCADA CONSUMUL DECLARAT DE EI DIN FACTURA DE ENERGIE TERMICA SI APOI DIFERENTA DACA EXISTA {CEEA CE NU AR TREBUI SA EXISTE} SA APLICE COEFICIENTII CUM PREVEDE NORMA TEHNICA PENTRU APLICAREA ORDONANTEI.343/2010.
NEEXISTAND CONSUMATORI RESPECTIV CALORIFERE TEVI PE SPATIU COMUN AR TREBUI SA IMI MULTUMEASCA VECINI CA EU INCALZESC O PARTE DIN SPATIU COMUN SI PERETI LOR CU CENTRALA PROPRIE,NU STAU IN FRIG NU CONSUM GAZUL LASAND ARAGAZUL DESCHIS SI VOR SA LE DEA DRUMUL LA CALDURA CAT MAI TARZIU.
DE CE SA PLATESC CALDURA LA BLOC DACA EU DIN ANUL 2001 AM CENTRALA PROPRIE SI AM INLOCUIT TEVILE DE LA COLOANE CE TRECEAU PRIN APARTAMENT CU PEXAL CUM CEREA LEGEA IN VIGOARE LA ACEA DATA
MENTIONEZ CA PE SCARA NU AVEM CALORIFERE SI NICI CONDUCTE CARE SA DEGAJE CALDURA
DIN 20 DE APARAMENTE 12 AU CENTRALA PROPRIE 1 ESTE DEBRANSAT DE LA RETEAUA DE CALURA ,7 AU INREGISTRATOARE DE CALDURA PE FIECARE CALORIFER.
FIRMA CARE SE OCUPA DE ACESTE INREGISTRATOARE RESPECTIV <ELSACO BRUNATA SRL> A TRIMIS UN TABEL DIN CARE REZULTA CA TREBUIE SA ACHTAM PENTRU SPATIILE COMUNE SUMA DE 11.01 CONTRAVALOAREA A 26 DE UNITATI.
DUPA CE NORMA DE CALCUL S-A STABILIT CONTRIBUTIA NOASTRA?