Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori

Buna seara!
As dori sa-mi spuneti daca unul dintre mostenitori sta in casa parinteasca de 7 ani (de un an a decedat si cel de-al doilea parinte) are vreun avantaj la succesiune?
Va multumesc.
Nu are nici un avantaj
Din punctul meu de vedere ar avea advantaj in sensul ca, in cadrul procesului de iesire din indiviziune succesorul respectiv poate cere in instanta atribuirea intregului imobil in natura, pe considerentul ca s-a ocupat de intretinerea acestuia, a platit facturi, etc. Incercati sa ajungeti la un acord , sa platiti facturile pe rand si pastrati dovada platii pe numele Dvs.
Roxana alina Stancu , Avocat