Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua! Sunt de 2 ani in proces de succesiune. Suntem 2 frati. Unul sta in casa parinteasca de la inceput. Foloseste o parte din casa, unde exista utilitati, iar o parte incepe sa se degradeze. Nu-l intereseaza acest aspect, el vrea sa o distruga. As putea cere despagubiri? Eu nu intru in aceea curte. El se considera stapan acolo, desi procesul se tot amana din diverse cauze. Va multumesc anticipat.
Pana la iesirea din indiviziune sunteti coproprietari pe toata casa, deci amandoi aveti acces la casa in oricare din partile ei , pentru ca acum nu poate fi stabilit care este partea lui de casa si care este partea dumneavoastra. Avertizati-l ca s-ar putea ca dupa partajul efectiv sa va revina dumneavoastra partea buna a casei si nu lui .
Mai spuneti-i ca la evaluarea casei pentru a fi partajata daca partea pe care n-o foloseste se degradeaza foarte mult s-ar putea ca la impartirea in doua sa trebuiasca va dea si o camera sau doua din partea lui .