Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietar

Buna ziua
Sunt coproprietara unui imobil (casa + teren) in procent de 60% (castigat in instanta prin succesiune). Celalalt coproprietar nu-mi da voie sa intru in casa (a schimbat yala). Avem dosar de iesire din indiviziune, dar se prelungeste foarte mult. Ce pot sa fac sa am acces la imobil, intrucat celalalt coproprietar ma ameninta ca va degrada, pe cat posibil, cele 2 camere la care am eu dreptul. Sentinta prin care sunt coproprietar este din 2010, pot solicita chirie celuilalt coproprietar intrucat el se foloseste de toata casa? (si ce actiune ar trebui sa introduc in instanta?)
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Fara o H.J de iesire din indiviziune nu puteti face mare lucru.El nu poate sti cu exactitate care camera ii va reveni, poate distruge partea lui, abia dupa iesirea din indiviziune veti putea proceda la o alta actiune in justitie pentru daunele suferite.
Vasile Mihaela, Consilier juridic