avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate nicodal

Activitate nicodal

Va multumesc foarte mult pt raspuns!
O zi buna!
Buna ziua!
Am si eu o intrebare.
Sunt insarcinata in 19 sapt. Sunt angajata, lucrez intr-un lborator si fac naveta zilnic 60 km dus si inca 60 intors.
Normal ar trebui sa intru in concediu de maternitate prin octombrie. Intrebarea este urmatoarea: In lunile august si septembrie pot sa imi iau cateva zile de concediu medical (5-10)?
Stiu ca s-a schimbat Codul muncii si nu mai stiu in ce conditii se acorda concediul medical. trebuie sa fii neaprat internat sa primesti medical?
Va multumesc foarte mult!
O zi buna!
va multumesc foarte mult pt precizari!
Buna ziua!
Revin acum cu o situatie concreta. Sunt salariata de aprox. 4 ani. Acum sunt insarcinata in saptamana a 14 a. In lunile aprilie si mai 2011 am luat 10 zile, respectiv 11 zile de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme. Eu citisem inainte legislatia si m-am bazat pe acest fapt, referitor la fractiunile de luna luate in calcul la indemnizatia pt crestere copil. Poate aparea vreo problema si sa nu pot lua CCC?
Data probabila a nasterii este 22 dec. Cand pot lua concediul de maternitate si care sunt pasii necesari?
Va multumesc foarte mult!
O zi buna!
Va mulltumesc mult pt precizari!
Varianta a 2 a a indemnizatiei pt CCC presupune 75 % din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni, minim 600-max 1 200 lei, timp de 2 ani. E corect cum am inteles eu?
O zi buna!
Da, asa am citit si eu in legislatie referitor la fractiunile de luna. Dar nu specifica de cate ori poti avea lucrate minim jumatate din zilele lucratoare ale lunii in cursul celor 12 luni.
Salariul fiind redus la jumatate, atunci si indemnizatia va avea valoare mai mica.
Am citit ca gravida are dreptul la 16 ore lunar libere pt efectuarea de analize, fiind platite aceste 2 zile. Mai este valabil acest lucru?
Va multumesc mult pt lamuriri!
o zi buna!
Buna ziua!
O ruda de-a mea este intr-o situatie dificila, si, daca se poate, as dori cateva lamuriri sau informatii.
In urma unei relatii cu o fata a rezultat un copil-o fetita. El a recunoscut copilul, a facut certificatul de nastere pe numele lui, desi nu era convins ca este copilul lui. A facut acest lucru deoarece voia sa se casatoreasca cu ea, dar aceasta fata s-a razgandit si nu a vrut sa se marite. Fetita are acum 10 luni.
Tatal vrea sa faca testul de paternitate, dar mama nu vrea acest lucru.
Intrebarile ar fi: cum poate fi rezolvata aceasta situatie? Poate fi anulat certificatul de nastere si in ce conditii? Testul de paternitate se poate face numai la Bucuresti si cat costa?
Va multumesc!
O zi buna!
In ce conditii se acorda concediul pentru studii si ce perioada este?
In acest caz, sunt venituri impozabile si intra la calcularea indemnizatiei pt CCC?
Daca nu am 12 luni cu venituri impozabile nu beneficiez de CCC?
VA MULTUMESC!

va multumesc mult!
Sunt angajata de 3 ani si 6 luni la acelasi loc de munca.
Vreau sa imi iau concediu fara plata aproximativ 3 luni pt rezolvarea unor probleme personale. Daca raman insarcinata, neavand lucrate 12 luni consecutiv,am dreptul la indemnizatia pt cresterea copilului? Sau as putea plati asigurarile pt cele 3 luni neplatite si sa am dreptul la aceasta indemnizatie? Sau in ce masura ma afecteaza?
Va multumesc!