avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate cozmin30

Activitate cozmin30

Răspuns la discuția OMNIASIG PLANGERE PENALA
sunt de acord ca au timp dar nici nu platesc 3000 lei pe 2 bucati de sticla cu diagonala de 30 cm ...daca exista un judecator in tara asta care sa ma poata obliga sa fac asta ...macar sa-i vad fata
Răspuns la discuția OMNIASIG PLANGERE PENALA
bine bine -500 ron dar nu 3000 ron 2 geamuri de protectie
Răspuns la discuția OMNIASIG PLANGERE PENALA
pai plangerea penala a initiat-o proprietarul societatii comerciale ,dar la politie mi s-a spus ca eu nu mai am nimic cu el deoarece societatea si-a recuperat prejudiciul de la firma de asigurari . incidentul s-a produs aproximativ acum 1,5 ani
As dori un sfat daca se poate in legatura cu o intamplare care s-a consumat in urma cu ceva ani de zile .Am fost intr-un barunde am jucat la jocuri de noroc , m-am enervat pentru ca am pierdut relativ multi bani si fiind m-ai impulsiv am spart vreo 2 aparate de joc si parca o sticla de suc si o scrumiera ...barul respectiv avea asigurare la Omniasig si aceasta societate a platit 3.000 lei daune . Acum Omniasig mi-a facut plangere penala . Suma mi se pare aberanta , nu am de gand sa platesc , momentan nu am nici un venit . Care sunt urmarile penale ale acestei fapte si ce pot face in aceasta situatie ?
Va multumesc
Răspuns la discuția probleme cu un credit
o sa folosesc termeni mai duri putin (cer scuze anticipat pentru aceasta)
1 La sold se adauga cheltuieli de judecata si executare -aceastea sunt maxim 1200-1500 lei (stiu caz concret).
2 E o mare prostie sa aud ca pentru un credit de nevoi personale de 4000 Euro se scoate casa la licitatie ,daca nu a garantat nimeni cu casa. Nu cred ca exista acel judecator -chiar si in tara asta unde nu se intampla nimic normal . Abureala asta ca acel contract "tine loc de titlu exectoriu" este doar o abureala si o intimidare .
3 Caz concret eu -(nu povesti ) - am avut 3 credite (relativ mici) - nu am mai putut sa lucrez (acum probabil as putea dar prefer sa nu lucrez pe 130 euro cand la 2000KM de mine se lucreaza pe 1500/2000Euro) , acele credite am incetat platile la ele arpox de 7 ani . de pe atunci am aprtament si 2 masini pe care nu le-a executat nimeni - creditele s-au prescris evident
se poate face reesalonare , dar in general bancile nu aproba reesalonari , cunosc cazuri concrete ale unor persoane care aveau 1.700 ron, acum au 800ron (dovedit cu adeverinta) si nu au primit reesalonare .
Buna ziua
As dori si eu o opinie pertinenta in legatura cu un credit contractat de mama mea in 2007 de la KBC;.acest credit de nevoi personale a fost in valoare de 12000 ron, cu o rata lunara de 550 ron/luna. Incepand criza si mama mea avand o pensie de 700 ron/luna , achita undeva 350-400 ron/lunar ; evident este in BRC pentru aceasta, deci nu poate pimi refinantare . Firma KBC a fost cumparata de aprox 1 an de catre APC (ceva firma de recuperari) ...acestia din urma sunt ff stresanti , de ex dupa ce achita mama sau eu 400 lei , peste 2 zile maxim dau 2-3 telefoane(aproape zilnic) intreband cand va mai achita .Evident ca nu pot sa o coving pe mama sa nu mai achitam nici o rata sa se ajunga la "executae silita" , pentru ca se vor executa bunurile corporale (deci pensia) in cuantum de maxim 1/3, deci in cazul ei undeva 230 lei /luna si mai este un aspect soldul (care a ajuns acum undeva la 18000 ron) nu va mai creste in cazul unei executari .As dori va rog exact articolul de lege care prevede acest lucru si sa o conving cumva ca executarea=poprire pe venituri , si nu-i scoate nimeni casa la licitatie sau alte bunuri in cazul creditelor fara ipoteca/garantii.
Va multumesc anticipat
da am vazut e o situatie similara cu a mea...probabil nici el nu a rezolvat nimic. E o tara atipica , in care e amuzant sa traiesti daca ai bani pentru ca zilnic se intampla ceva "funny" .Eu deocamadata ma descurc ...am pus problema unui control de la CET :" cate grade ar trebui sa aiba agentu termic la intrare in bloc?" ...raspuns :" nu stim" ...eu tot ma intreb de ce ne colonizeaza nimeni ...posibil sa nu ne vrea nimeni ! Am intrebat ceva vecini aici care beneficiaza de subventie la caldura ...cam cat e / luna ...mi s-a spus ca in jur de 60 lei .Dar la noi in judet gigacaloria s-a dublat , crezi ca lumea stie ca de fapt sunt inselati toti ...au aparut pe televizoare astia cu putini neuroni in cap sa spuna ca le dau subventie ...astia au ingitit momeala ...si habar nu au de rezultat. Deci la nivel national toti sunt inselati si nu fac nimic , acum sa ma apuc eu sa schimb sistemul ...cand avem asa proverbe reprezentative " mai rau sa nu fie" -" capu` plecat sabia nu-l taie ".

"Dar dv nu stiti nica da o fi vina CET-ului adica nu stiti cum ard caloriferele celorlalti de mai jos,nici daca e din cauza tevii "
Fiind simpatica o sa-mi fac timp sa-ti raspund ...pana la etajul 8 este caldura ca am facut cateva vizite la vecini (deci sigur e de la tevi) - situatia ste mai coplexa si doar eu stiu /anasmblu care e treaba...Administratora veche a praduit toti locatarii de vreo 500mil vechi si a disparut ...in sfarsit e treaba altora sa se ocupe de ea .. acum( de vreo 3 lini) e o "noua " administratoare si o noua presedinta de bloc, precum probabil si un nou consiliu de administratie .Fetele astea au 22-23 de ani ...sincer nici nu se prea pricep ...nici nu le baga nimeni in seama ( de ex locatarii 1/2 nici nu le deschid sa le verifice contoarele de apa calda si rece). Nu am vrut sa iau tare noua administratie si trece iarna imediat , platesc cam 1200Euro iarna asta intretinerea -din care 80% caldura aiurea.
PS sa zicem ca dupa cateva "daune semi-toatale" unor persoane fizice ...sunt un pic mai tolerant si incerc sa nu ma enervez...dar evident am si eu limita mea ...

pai asta e problema ca asociatia de proprietari nu mi-a dat aviz in periada cand puteam obtine de la furnizor aviz de debransare!!! sunt obligat sa platesc in continuare ceva de care nu beneficiez si de care nu am nevoie .
PS sincer voi lua adunatura de presedinte+administartor + consiliu de administratie , eu fiind destul de potent fizic ...si-i voi da cap in cap , iar dupa aceea sa-Mi faca ei proces pentru ultraj ,etc ...si le voi amana si muta procesul in capatu` celalat de tara -pana ma plictisesc; pentru ca voi avocatii stiti mai bine IN ACEASTA TARA SE POATE !