avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate coralya50

Activitate coralya50

V-as ruga sa-mi spuneti ce dari voi plati la Stat daca imi cer virarea in cont a sumei de aprox. 17500 lei, suma ce reprezinta cotizatia lunara timp de 10 ani la Pensie facultativa Pilon 3.
Va multumesc foarte mult
Buna ziua,
Daca posed atestat de producator si carnet de comercializare pot vinde unei firme din Germania ciresele, prunele si nucile din livada proprie?.
Cirese 150 kg, Prune aprox. 500-600 kg, nuci 100-120 kg.
Transportul este asigurat de firma din Germania.
Daca nu, v-as ruga sa-mi spuneti de ce acte as avea nevoie.

Va multumesc,
Discuție TVA
Buna ziua,
Daca o firma din Germania care detine un magazin , doreste sa cumpere produse alimentare romanesti, atunci facturile care i se emit sunt cu sau fara TVA?

Va Multumesc,
Buna ziua,
M-am pensionat pentru limita de varsta in decembrie 2015. Mentionez ca am beneficiat de grupa de munca si m-am pensionat mai devreme cu 1 an si 7 luni.
Platesc la fondul de pensii Pilon 3 o contributie lunara de 150 lei iar pana la data de 1 iulie 2017.
Aceasta contributie lunara nu ar trebui scazuta din pensie iar calculul pentru impozit sa se faca din diferenta, deoarece in perioada cat am fost angajata se scadea aceasta suma, iar impozitul pe venit se facea din diferenta.
V-as ruga sa-mi spuneti si actul normativ care stipula micsorarea impozitului pe venit .
Va multumesc foarte mult.

unde este amplasat contorul de gaz?Instalatia vecinului este dupa contor, bransamentul apartine Distrigaz.D-voastra ii veti plati vecinului o compensatie calculata in baza unor instructiuni ANRE.
Parerea mea este sa adresati o hartie scrisa la Distrigaz, iar cu acel raspuns - daca nu va este favorabil prelungirii conductei - sa va adresati ANRE - gentia nationala de reglementare in domeniul Energiei.
Eu sustin ca bransamentul nu este al vecinului ci apartine Distrigaz.Verbal va dau solutii ambigue ca sa nu se complice.
Cu stima
Răspuns la discuția Pensie limita de varsta
d-le Carp,
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, dar am uitat sa precizez ca sunt femeie.
buna ziua,
as dori sa-mi spuneti daca ma incadrez la data de 01.12.2015 la pensionare pentru limita de varsta , avand urmatoarele conditii

data nasterii .12.1956
facultate 1977-1982
inceput activitate 01.09.1982
gr.2 de munca - 17 ani din 1984 - 2001
finalizare activitate 01.12.2015
In ce mod actioneaza pe mai departe Deciziile date de Inalta Curtea de casatie si Justitie asupra unor acte identice. Mai clar ma refer la Decizia nr. 19 in Dosarul 18/2011.
Aceasta Decizie este valabila strict doar pentru acesl dosar sau si pentru cei ce se pensioneaza in anul 2012 ,2013 etc ., au lucrat in acord global , putand sa dovedeasca la depunerea dosarului de pensionare acest lucru cu ajutorul actelor din arhiva unitatii. Acestea sunt de ajuns sau trebuie ca cel ce se pensioneaza sa recurga la deschiderea unui nou proces.
Va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția aplicare TVA la accize.
sorry: Nu am inteles eu raspunsul , sau intrebarea mea a fost alta.
De ce la unele taxe - ex. autorizatii de construire , alte taxe primarii - atunci cand se intocmeste factura aceasta este fara TVA -iar in cazul benzinei, gazului apare TVA la ACCIZE , care este de fapt tot o taxa.
La acciza fiind o taxa ("Taxa suportata de consumatori, una din formele cele mai raspandite ale impozitelor indirecte, care se include in pretul de vanzare al unor marfuri determinate. Este o taxa speciala de consumatie care se aplica produselor din tara si din import, suportata de consumatori. Acciza constituie o importanta sursa a veniturilor bugetare. Teoria economica recomanda aplicarea accizelor asupra bunurilor cu cerere inelastica. In aceste conditii, cresterea bunurilor impozitate prin accize nu determina reduceri semnificative ale consumului acestor bunuri, astfel incat veniturile bugetare din accize sunt relativ stabile. In Romania se aplica unor bunuri precum produsele petroliere, bauturile alcoolice, tigarile, cafeaua, etc. ) i se aplica TVA-ul?
Daca DA de ce pentru restul taxelor nu se aplica TVA?