avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate tetaman

Activitate tetaman

Pai si pana la urma ai primit sau nu aviz favorabil?
Eu nu am reusit nici pana acum sa primesc aviz favorabil iar asociatia vrea sa ma bage la plata. Am avut control si de la politia locala constanta care a constatat debransarea si urmeaza sa imi dea un raspuns in zilele urmatoare. Eu acum am vazut ca acel ordin a fost anulat , in luna octombrie am incercat sa obtin audienta la primar dar am reusit sa fac o cerere la primarie rtc. Primaria a facut o cerere iar radet a dat raspuns in 25.10.2013 ca nu am respectat legea (nu am avut PV de debransare conform art 249). Luni voi incerca sa iau legatura cu domnul de la politie care a facut constatarea sa vad ce se poate face daca acel art a fost anulat. Mai are cineva o alta idee?
Am tot citit pe mai multe sait`uri urmatoarele
In 25.09.2013 art. 249 din Ordin Anrsc 91/2007 a fost anulat definitv si irevocabil:
Hotarare 18/23.01.201 in dosar 1389/36/2012 Admite excepţia de nelegalitate a art.249 din Ordin nr.91/2007. Constată nelegalitatea art.249 din Ordinul nr.91/2007. (jud.AG)- IP si pe ICCJ: Decizia 6351/25.09.2013
A fost anulat sau nu acest ordin?

Multumesc
Neoficial mi s.a comunicat ca acel apartament apare in sistemul radet ca nu este debransat. Timp de 8 ani de zile acel apartament nu a platit caldura decat cheltuielile comune. Saptamana aceasta voi intra in audienta la directorul general radet pentru a primi un raspuns oficial sa stiu ce pot face in continuare. Cei de la radet mi.au dat o cerere pentru a sigila caloriferele doar ca aceasta trebuie mai intai semnata de catre administrator dupa care ei vin si sigileaza caloriferele, doar ca administratorul refuza semnarea acestei cereri pe motiv ca nu este treaba lor sa semneze inainte sa se faca sigilarea. Daca ma retrag din asociatie ca am acest drept nu pot evita radetul deoarece eu nu am contract direct cu acestia, ramanand doar sa urmez sfatul lui catalin?
Buna ziua!

Doresc sa ma debransez de la RADET , am depus dosarul de debransare cu toate anexele complectate dar in locul PV de debransare totala al unuia dintre vecini am depus o declaratie a asociatiei de proprietari precum ca acel vecin este debransat, deoarece asociatia nu mai avea PV de debransare (au spus ca l-au pierdut) am primit acasa o instiintare de la RADET ca trebuie PV intocmit de RADET in anul 2005 pentru debransarea acelui vecin. Am mers la asociatie iar acestia au depus o cerere prin care solicita eliberarea unei copii dupa acel PV. Am fost la RADET am vorbit si mi-au spus ca nu au PV deoarece la ei nu apare ca debransat acel apartament. Pe vecin nu am de unde sa il iau pentru ca este plecat din tara de 10 ani.Tiinand cont ca eu nu am un conract direct cu RADET am gasit un model de notificare pentru a fi depus la asociatie. Subsemnatul..... va transit urmatoarea notificare prin care incepand cu data de... m-am debransat(intentionez sa ma debransez) de la incalzirea centralizata datorita triplarii preului gigacaloriei, pret pe care nu il mai pot suporta. Prin urmare va solivit sa constatati situatia si sa ma scadeti de la intretinere. Mentionez ca am fost informat despre prevederile Constituitie Romaniei (art. 44 alin. 1 +alin.7 dreptul de proprietate corborat cu art.45-libertate economica) privind dreptul de a imi alege liber, furnizorul de energie, precum si despre prevederile legii 325/2006, art.45 al.1 lit.b+c corborat cu art.46 alin.1 privind energia termica. As dori sa stiu daca am sanse cu acesta notificare sa fac ceva sau nu, deoarece nu ma pot intelege cu administratorul. Daca este buna ma duc o depun la administratie sa imi dea un numar de inregistrare si dupa aceea sa vedem ce va urma.
Răspuns la discuția Carnet de munca falsificat
Pai si nu este nevoie de un avocat ? Sau doar ma duc depun plagere si astept raspuns? Intreb deoarece nu am mai avut de a face cu astfel de situatii .
Tatal meu a lucrat pana in 1999 la o firma in port isi facuse ani de munca pentru pensionare dar nu avea varsta. In 1999 a iesit din firma la care lucra primind salarii compensatorii dupa care a urmat somajul. In anul 2000 exact in ultima luna de somaj a decedat am fost la casa de pensii am depus actele si s-a incheiat dosarul. Acum am aflat ca cineva a falsificat cartea de munca adica si-a insusit toti anii de munca ai tatalui meu pentru a iesi la pensie mai repede. Acea persoana a fost depistata dupa ce si-a schimbat domiciliul din jodetul constanta in judetul tulcea deoarece apareau prea multe modificari. Cartea de munca in original se afla in posesia mea si nu am dat copi nimanui , este posibil ca aceea persoana sa fi facut rost de o copie de la cineva de la somaj. Pot actiona acea persoana in instanta pentru a cere despagubiri deoarece nu mi se pare normal ceea ce a facut?


Va multumesc
Discuție Pensie de urmas
Buna ziua.

In iunie 2009 mi-a fost supendata pensia de urmas deoarece veniturile mele depaseau o patrime din salariu mediu pe economie. Sa stabilit un debit de 4300 lei care trebuie returnat. Schimba ceva legea nr. 263/2010 care a intrat in vigoare la data de 01.01.2011 adica pot ataca intr-un fel sau altul aceasta deizie si sa nu mai returnez restul de bani cu toate ca pana acum am achitat in jur de 2500 lei.
Răspuns la discuția retrocedare terenuri
Acum am aflat ca in 2002 a fost sora mea sa depune cerere dar depusese un frate vitreg deal buncului inainte si depusese si o declaratie precum ca nu mai exista nici un mostenitor. Ce variante exista in acest caz?
Răspuns la discuția retrocedare terenuri
Dar pentru terenurile de casa se mai poate face ceva?
Buna ziua!

Bunicul meu a mostenit prin testament de la tatal lui cateva terenuri de casa si un teren arabil . Pana acum el nu a fost interesat de aceste terenuri . Mentionez ca bunicul meu este in viata. As dori sa stiu si eu ce trebuie facut pentru a intra in posesia acestor terenuri. Actele pe care le am in acest moment sunt testamentul si o hartie de la arhivele nationale prin care reiese suprafata mostenita. Ce acte mai trebuiesc si unde ar trebui mers? In acel testament mai este trecuta si sora bunicului care a murit de tanara nelasand mostenitori in urma , terenurile acelea iar reven tot lui?

Va multumesc foarte mult pentru ajutor