avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate alidanuta

Activitate alidanuta

in apartamentul de parterul unui bloc a fost amenajat de catre proprietar un cabinet stomatologic.Acesta a amenajat si ingradit toata suprafata din fata apartamentului(gradinita ),a plantat flori a turnat aleea de acces in cabinet si a pus chiar si poarta,interzicand copiilor blocului sa intre sau sa joace acolo,scpunand ca este spatiul lui proprietate privata(ne avand niciun act incheiat nici cu asociatia si nici cu primaria).Exista vreun departament pentru a face o sesizare a abuzului,sau are dreptul de a interzice accesul?Pot locatarii sa scoata si sa demonteze gardul,spatiul respectiv fiind singurul unde se mai pot juca copiii,in rest este parcare si strada.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
o intrebare! nu este proprietar al apartamentului,dar locuieste acolo de 20 de ani(proprietari fiind socrii presedintelui)poate fi presedinte ales cu peste 51% in AG a fiecarui an?
Discuție litigii munca
as dori sa stiu si eu,daca tribunalul imi incheie contractul de munca ,deoarece patronul meu nu este de gasit,beneficiez si eu de somaj in vreun fel?situatia se prezinta in felul urmator:in august 2009 am intrat in concediu crestere copil,in luna februarie 2011 am aflat ca patronul si-a mutat firma de la sediul social intr-o casa particulara,fugind de creditori si autoritati,apoi a plecat si de acolo carand acasa la sotie tot ce apartinea firmei,calculatoare,contracte de munca,etc,disparand,intre timp a bagat si divort de catre sotie,de ochii lumi pt a nu avea nimic impreuna.eu in iulie 2011 trebuia sa ma intorc la serviciu,dar nu am mai avut unde,la sediul nu exista firma,desi peste tot la registrul comertului,itm,somaj,cas si finante apare cu sediul acolo.eu doresc sa beneficiez intr-un fel de ajutor de somaj sau ceva si sa mi se incheie contractul de munca.adica intai sa se incheie suspendarea.pot sau nu sa beneficiez de somaj,daca tribunalul incheie contractul de munca si ce demersuri treuiesc indeplinite?>MULTUMESC ANTICIPAT!ASTEPT RASPUNS!:sorry:,
:((
Răspuns la discuția intoarcerea la munca dupa ccc
firma nu este nici preluate nici nu apare in faliment.am verificat si la tribunalul comercial si nu este nici in insolventa.eu vreau sa stiu ce se poate face in situatia asta cine imi inchide contractul si daca pot lua somaj?
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.eu pe 19 iulie trebuie sa ma intorc la serviciu deoarece imi inceteaza suspendarea contractului pentru concediu crestere copil pana la 2 ani,dar problema cea mai mare este ca patronul firmei a fugit din tara,contractul lui de munca si ale tuturor salariatilor inafara de al meu le-a inchis,eu ramanand angajata la firma,iar mie nu are cine sa imi inchida suspendarea si sa imi reiau activitatea sau sa mi se incheie contractul.ce fac in situatia aceasta,deoarece cei de la ITM m-au expediat imediat cand i-am intrebat ce fac,zicand ca ei nu au ce sa faca si ca eu trebuie sa ma descurc singura cu firma.VA ROG AJUTATI-MA!`
BUNICUL A MURIT ACUM 18 ANI IN URMA BATAILOR PRIMITE DE LA FIUL CEL MARE,A PARALIZAT SI APOI LA 1 LUNA A MURIT,DUPA MOARTEA LUI NU S-A DEZBATUT SUCCESIUNEA.ACUM A MURIT SI BUNICA ,IN URMA CERTURILOR CU FIUL CEL MARE A SUFERIT O DEPRESIE PUTERNICA CAZAND IN CASA UNDE A STAT 2 ZILE PE JOS NEPUTANDU-SE RIDICA SI CERE AJUTOR.FIIND DUSA LA SPITAL IN URMA ANALIZELOR I S-A DESCOPERIT RACEALA PUTERNICA LA PLAMANI,A CRESCUT GLICEMIA PESTE 500,FACAND DIABET,IAR PE BAZA SUPARARI S-A DESCOPERIT SI ULCER DUODENAL.LA O SAPTAMANA DE LA SPITALIZARE A DECEDAT.CHELTUIELILE DE SPITALIZARE AU FOST SUPORTATE DE CATRE MAMA SI MATUSA MEA(FETELE BUNICII),PE BAIATUL CEL MARE NEINTERESANDUL NIMIC.PRECIZEZ CA BUNICA A TRAIT SINGURA DE LA MOARTEA BUNICULUI IN CASA EI,AVAND GRIJA DE CASA SI GRADINA,IAR APROAPE SAPTAMANL EU MA DUCEAM PE LA EA AJUTAND-O LA TREBURILE GOSPODARESTI ,BAIATUL CEL MARE DESI STA LA 500 M DISTANTA(LOCUIESC IN ACELASI SAT),VENEA PE LA EA FOARTE RAR ,CHIAR LA 2-3 LUNI.MAMA VENEA LA LUNA SAU CHIAR MAI DES,SORA MAMEI LA FEL O VIZITA LUNAR,AJUTAND-O CU CE AVEA NEVOIE,ADUCEAU MANCARE SAU LA MUNCILE CAMPULUI.DECEDAND ACUM O SAPTAMANA CHELTUIELILE DE INMORMANTARE AU FOST SUPORTATE DE CATRE CELE 2 FETE,BAIATUL CEL MARE NEPREZENTANDU-SE NICI MACAR LA INMORMANTARE,POMENILE IN CONTINUARE SUNT SUPORTATE LA FEL DE CELE 2 FETE,MAMA MEA CHIAR MUTANDU-SE IN CASA PARINTEASCA PE PERIOADA CAT VOR TINE POMENILE PANA LA 3 LUNI.IN URMA LA CELE SPUSE MAI SUS AS AVEA 2 INTREBARI:DACA FIUL CEL MARE DORESTE SA SE MUTE CU SOTIA SI ANIMALELE LUI IN CURTEA SI CASA PARINTEASCA ARE VOIE?(PANA SE DEZBATE PARTAJUL JUDICIAR) SI 2.LA PARTAJUL JUDICIAR DACA CELE 2 SURORI VOR SA IL DESPAGUBEASCA PE FRATE DECAT PENTRU CASA CU CURTE SI GRADINA CASEI(RESTUL PAMANTURILOR IMPARTINDU-SE LEGAL LA CEI 3 FRATI)SE TINE CONT DE FAPTUL CA EL NU A CONTRIBUIT CU NIMIC LA INTRETINEREA CASEI DECAND A MURIT TATL SI PANA IN PREZENT,NICI LA SPITALIZARE SI INMORMANTARE NU A CONTRIBUIT CU NIMIC.DORINTA BUNICII PANA SA MOARA A FOST CA EL SA NU LOCUIASCA NICIODATA ACOLO.VA MULTUMESC![/b]

am nascut pe 19 iulie 2011,avand o indemnizatie cresere copil de 706 ron,iar in urma deciziei de diminuare cu 15%,am ramas cu fix 600 ron.incepand cu 1 ianuarie 2011 cat trebuie sa primesc indemnizatia,deoarece veniturile salariatilor bugetari a crescut cu 15%,somajul s-a fixat o suma fixa,ajutoarele sociale la fel s-au modificat,iar normele de hrana au crescut.indemnizatia creste la loc cu 15%,sau cu alt procent,ori ramane la fel diminuata cu 15%?va intreb deoarece luna aceasta am primit indemnizatia mai mare cu ~25 ron.EX:aveam 842 inainte(indemnizatie 600+alocatie 200+alocatie fetita cea mare 42),iar luna aceasta am avut sold 870 ron.Nu inteleg de unde sunt cei 25 ron in plus.VA MULTUMESC!