avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate madalinuta23

Activitate madalinuta23

buna ziua
stie cineva sa-mi spuna daca sunt asociat unic si administrator la propria firma nu pot primi indemnizatie crestere copil decat daca suspend activitatea firmei cat sunt in indemnizatie crestere copil sau daca nu mai detin functia de administrator sau nu pot fi nici asociat?
multumesc
Discuție codul caen
va rog daca stie cineva codul caen pt asociatii proprietari
buna ziua
am un venit din activitate independenta, iar cel care il obtine nu are alt venit in afara de acesta,adica nu are alt loc de munca sau nu este pensionar.trebuie sa ii retin 5.5% sanatate, 10.5% pensie si 16% impozit dar baza de calcul pt net va fi
venit brut*5.5% sanatate, venit brut *10.5% pensie apoi venit brut-sanatate-pensie=venit net*16% impozit????
programul meu in care lucrez imi calculeaza asa
5.5% sanatate este calculat la venit min 700 ron
10.5% pensie la venit brut
apot 16% la venit brut
care calcul este corect???
buna ziua
care este codul CAEN pt comercializarea in tara si in afara tarii al materialelor plastice pt ambalat produse alimentare??
Răspuns la discuția tva factura prestari servicii
ne-am mai lamurit cf art 133 alin 2 la serv UE sau non UE se inreg taxare inversa si se declara in decontul de tva si nu se declara in 390.
buna ziua
avem o factura de prestari servicii de la firma MIAG membra METRO GRUP din elvetia care achita facturile pentru METRO inainte de scadenta lor de incasare prin care ne este facturat comisiont pentru acest serviciu
pe factura este mentionat conform art 196 directiva 2006/112 EC (cost invers ) responsabilitatea pt tva ramane la destinatar.
noi suntem platitori de TVA si trebuie sa calculam, declaram (in ce declaratie) si sa viram tva???
daca am facut declaratia 112 pt conventii civile mai facem si declaratia 205???
Răspuns la discuția inregistrare cladire
avem proces verbal de receptie finala inregistrat la Primarie pe numele societatii,iar toate materialele au fost cumparate pe persoana fizica si nu se pot inregistra pe societate
buna ziua
o societate a construit in regie proprie o cladire la care avem receptia finala dar nu avem facturi pt cheltuielile constructiei.cum facem inregistrarile in contabilitatea societatii??
multumim
daca am trait in concubinaj si detin o garsoniera pe numele meu achizitionata in timpul acestui concubinaj iar acum despartinde-ne el poate pretinde o parte din aceasta garsoniera chiar daca nu a locuit niciodata acolo,nu are venituri care sa justifice ca a participat la obtinerea acestei garsoniere????
multumesc