Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

buna ziua
stie cineva sa-mi spuna daca sunt asociat unic si administrator la propria firma nu pot primi indemnizatie crestere copil decat daca suspend activitatea firmei cat sunt in indemnizatie crestere copil sau daca nu mai detin functia de administrator sau nu pot fi nici asociat?
multumesc
1. Daca vreti sa beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie sa va suspendati numai din functia de administrator al firmei.

2. Puteti ramane asociat pentru ca veniturile din dividende nu sunt asimilate salariilor (se rpesupune ce ele se pot reinvesti) si nu sunt luate in calculul indemnizatiei pentru CCC.