avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1963 soluții astăzi
Forum Activitate Laurentiu-Mihai

Activitate Laurentiu-Mihai

Răspuns la discuția Preaviz
va multumesc pentru informatii
Răspuns la discuția Preaviz
Adica pot sa nu merg in preaviz, iar angajatorul imi desface contractul de munca fara alte repercursiuni...ma refer la faptul ca daca doresc sa ma angajez in alta parte nu ma afecteaza aceasta situatie
Discuție Preaviz
Buna ziua!
Ce se intampla daca nu respect perioada de preaviz?
Multumesc
Buna ziua,
Daca semnez un contract de munca pe o perioada nedeterminata/determinata, a doua sau a treia zi pot sa inchei contractul respectiv fara nici un fel de obligatie fata de compania respectiva?
Va multumesc!
Discuție Ajutor somaj
Buna ziua! Am terminat facultatea anul acesta si doresc sa ma inscriu la master din toamna. Intrebarile mele ar fi: pot sa beneficiez de ajutor de somaj, daca voi continua studile?(mentionez ca mi-am depus dosarul pentru cautarea unui loc de munca si mi sa zis sa merg dupa ce se implinesc 60 zile sa mai depun un dosar).
Si o alta intrebare ar fi daca indemnizatia se acorda si pentru cele 60 de zile cand sunt in cautarea locului de munca?
Răspuns la discuția Va rog...un ajutor!!!!
DA
Răspuns la discuția Va rog...un ajutor!!!!
Este primul meu loc de munca si nu am stiut de aceste aspecte, dar cum nu am primit tichetele de masa pana acum nu este o nerespectare a contractului de munca, nu as putea sa ma folosesc de aceasta problema, fara instanta, sau, ma rog, ceva fara prea mult tam-tam...
Răspuns la discuția Va rog...un ajutor!!!!
Inspectorul zonal(care se ocupa de angajari si concedieri) este o persoana mai rigida, problema este ca am vorbit cu seful de magazin despre aceasta problema si a zis k nu o s doreasca( n.r.insp zonal) sa imi incheie contractul de munca fara preaviz...in aceasta situatie ce as putea sa fac, ca banuiesc ca daca nu o sa mai merg la lucru de pe acea data o s imi desfaca contractul legat de o chestiune disciplinara...lucru care banuiesc ca ma va afecta la o viitoare angajare...
Sunt student si lucrez la un program part-time(4h/zi), de aprox 3 luni la un supermarket. Am fost angajat in baza unui contract de munca pe o perioada nedeterminata, iar problema este k momentan nu mai am unde sa locuiesc si nu pot sa mai merg la lucru de pe data de 27, mentionez k nu am primit nici tichetele de masa pe luna trecuta de pe data de 9 cand trebuia s le primesc. Conform art. 38 alin.1 din Constitutie sunt liber s imi aleg locul de munca si profesia, iar conf codului muncii art 79,sectiunea a 8-a pot s imi dau demisia numai dupa un preaviz de minim 15 zile( din cate stiu eu). Nu le prea am cu aceste legi si de aceea va cer ajutorul, sa ma sfatuiti ce as putea sa fac!!! Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Va rog...un ajutor!!!!
Dar o alta metoda decat instanta nu exista?... si m.am gandit sa iau ceva scris de la executor prin care sa explice de ce nu poate sa imi dea acei bani. Ce alte sfaturi mi-ati putea da daca m-as hotara sa inaintez o actiune in instanta?