avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate nelystan

Activitate nelystan

Buna seara.pt a încheia acest contract cu casa de sanatate trebuie sa depui si declaratia 212?pe aceasta declaratie poti sa treci salariu minim pe tara .3300 lei x6 lunix10 %=1980 an
Pe contractul asigurare 1% poti trece venitul ales 3 salariix3300=9900 lei luna sau esti conditionat de cat treci in declaratia fiscala 3300 lei luna ?(daca e obligatorie )parca asa e in oug10/2023 sau asa am inteles eu
Multumesc pt raspuns
Buna ziua
Daca am terenul dat in folosință gratuita pe toata durata constructiei pe legea 15/2003 pt tineri casatoriti pt construirea de locuinta proprietate personala pot face cerere de emitere Ordinul Prefectului?(am casa pe rol, la CF e intabulata casa proprietate si teren in folosinta,
(apare la Primarie in Reg.agricol)
Cererea este una tip?
Detin terenul din 2006
Multumesc
Buna ziua
ma intereseaza si pe mine subiectul.
Si in 2014 redeventa cat va fi?
va fi 300 lei X rata inflatiei 2013
sau 310 X rata inflatiei?
Multumesc
Buna ziua.
La vanzarea unei cladiri construite pe firma pt.care s-a recuperat TVA mai poate fi vanduta unei societati tot platitoare de TVA
beneficiind conform noului cod fiscal respectiv de TAXARE INVERSA?
Multumesc
Buna ziua
am si eu o intrebare.Am cu sotul un credit ipotecar pe persoana fizica la care nu am mai platit ratele.Daca nu recupereaza creanta dupa vanzarea terenului ipotecat,
pot sa ne execute silit partile sociale din SRL-ul pe care-l detinem.parti sociale 50% fiecare.?
Multumesc mult
Buna ziua
Am un credit ipotecar pe persoana fizica in valoare de 70000 Euro ( teren evaluat de banca 105.000 E) la care nu am mai platit ratele.Sotul imprumutat su eu coplatitor.Am platit 1 an si jumatate ratele dupa care nu am mai avut bani(.De la 500 euro pe luna primul an au facut rata 700 euro) fara nici o notificare.
.In caz ca nu-si recupereaza banii din vanzarea terenului poate sa ajunga si la SRL-ul care-l detinem fiind asociati cu 50% fiecare?
Multumesc