avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate gabitza_166

Activitate gabitza_166

Răspuns la discuția drepturi cumparatori
M-ati bagat in ceata. In contract scrie ca habitatia e comuna cu cumparatoarele, deci au si ele dreptul sa stea. De ce sa ne mai cheme pe noi? Ma intereseaza ce drepturi au ele efectiv. Multumesc.
In Ploiesti dureaza 2 saptamani. Succes si rabdare!:sorry:
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Am doua fiice carora le-am vandut apartamentul prin contract de vanzare-cumparare, inca de cand erau minore. Scrie in contract ca intra in stapanirea de drept la data incheierii contractului, iar in stapanire deplina si de drept si de fapt dupa decesul nostru, al parintilor, noi rezervandu-ne dreptul de habitatie viagera.Cand s-a dus acum sa-si schimbe buletinul(are 24 ani), i s-a spus ca nu e proprietara si ca trebuie sa vina cu unul dintre parinti ca nu ne poate incomoda cu prezenta ei. Eu nu mai inteleg nimic. Daca ea este proprietara, cum sa-mi dau eu acordul ca ea sa locuiasca aici? Daca nu i-as da voie, e proprietar cu numele dar nu poate sta in casa? Ce drepturi avem fiecare? Eu am crezut ca ele au drepturi depline, iar noi parintii doar sa locuim iar in caz ca ele vor sa vanda trebuie sa ne dam acordul. Cum e de fapt? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția succesiune
Va multumesc!
1. Cf. legii 448/2006 pers. cu handicap beneficiaza de un salariu minim pe economie. De 3 ani nu ni s-a marit aceasta indemnizatie. A ramas la 587 in conditiile in care salariul a ajuns la 700.
2. Tot cf. aceleiasi legi avem asistenta medicala gratuita si totusi de luna trecuta ni s-a oprit si noua CAS-ul.
Unde sa reclam aceasta situatie?
Discuție succesiune
Revin cu o intrebare despre succesiunea dintre mine si tata in urma decesului mamei. Din raspunsul d-voastra am inteles ca am 3 variante:
1. sa accpt cele 3/8 ce mi se cuvin din partea mamei iar tata sa aiba 5/8,deci devenim coproprietari
2. sa cedez totul tatalui meu, el devine unic proprietar iar eu intru in posesia apartamentului prin succesiune in urma decesului sau
3. sa-mi cedeze el 1/8 din partea mamei, devenim coproprietari fiecare cu 1/2
La pct.1 si 3 el imi poate face donatie sau vanzare-cumparare pe partea lui.
A.Daca vreau sa renunt, ma mai prezint la succesiune?
B. Ce ma sfatuiti sa fac? Ce varianta e mai buna?
MULTUMESC!








Răspuns la discuția succesiune
Va multumesc !
Discuție succesiune
Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: mama a decedat acum 7 ani iar eu si tata nu am facut succesiunea (sunt singurul copil). Tata ar vrea sa-mi faca act de vanzare-cumparare pe apartament pt. a ma scuti pe mine de alergatura dupa decesul sau(sunt o persoana cu handicap locomotor).Se poate face vanzarea fara succesiune ? Cum e mai bine? Eu mi-am pierdut dreptul la succesiune pt. ca nu am facut-o in termen de 6 luni de la deces? Tata este acum singurul proprietar al casei? Cum este mai simplu si legal? Va multumesc.