Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: mama a decedat acum 7 ani iar eu si tata nu am facut succesiunea (sunt singurul copil). Tata ar vrea sa-mi faca act de vanzare-cumparare pe apartament pt. a ma scuti pe mine de alergatura dupa decesul sau(sunt o persoana cu handicap locomotor).Se poate face vanzarea fara succesiune ? Cum e mai bine? Eu mi-am pierdut dreptul la succesiune pt. ca nu am facut-o in termen de 6 luni de la deces? Tata este acum singurul proprietar al casei? Cum este mai simplu si legal? Va multumesc.
buna ziua.
primul pas este sa dezbateti succesiunea.
pasul urmator sa cadastrati si sa intabulati imobilul daca nu este.
cel mai ieftin ar fi sa va doneze cota dansului de 5/8 din imobil.
asta e cota care mi-a rezultat luand in calcul faptul ca bunul ar fi fost dobandit de catre parintii dvs ca bun comun in timpul casatoriei.
ContSters97658, utilizator
...vanzare fara succesiune nu se poate...faceti succ dupa mama iar cu tata faceti pejumatatea lui donatie ca e mai ieftin...
Va multumesc !