avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate racheru

Activitate racheru

Răspuns la discuția acord vecini
Am citit legea 61/1991 si se refera la ordinea si linistea publica, l-as fi inteles daca mi-ar fi spus ca il voi deranja si i-as fi spus omului ca voi izola fonic in asa fel incat sa nu-l deranjez. Nu sunt absurd nici mie nu mi-ar conveni sa stea cineva sub mine si sa ma deranjeze toata ziua galagia de la vecin. Referitor la legea respectiva se pune in aplicare in momentul cand voi deschide acolo si se va dovedi ca nu am izolat suficient si se aude galagie de la mine, ceea ce nu va fi cazul. Nu mi se pare normal sa mi se puna niste piedici doar ca s-ar putea sa incalc o lege, din moment ce pana la acest moment nu am deranjat niciodata vecinii.
Răspuns la discuția acord vecini
Acel vecin nici nu vrea sa stea de vorba cu mine sa vada ce am de gand sa fac, am fost la el la usa intr-o zi, pentru semnatura, pentru renovarea spatiului respectiv (am nevoie de autorizatie de constructie ptr taierea unui gol de usa), mi-a raspuns sotia dumnealui cu care am vorbit omeneste i-am explicat ce vreau sa fac i-am aratat autorizatiile obtinute pana acum si i-am spus ca nu mai imi trebuie decat semnatura sotului (am semnaturile de la ceilalti vecini directi) si mi-a cerut nr de tel sa ma sune cand vine sotul, sa vin sa-mi semneze. Am asteptat 4-5 zile, am vazut ca nu ma suna, ma duc iar la usa, imi raspunde sotul, si n-am apucat sa-i spun mare lucru, ca a inceput sa urle ca el nu semneaza nimic, ca o sa-l pacalesc si yo cum au facut aia cu mansarda, (eu nici nu stiu care e treaba cu mansarda), sa ma faca nesimtit, mi-a zis sa ma duc la mine in bloc sa fac acolo nu la el in bolc etc, mi-a inchis usa in nas. Ideea e ca daca nu reusesc sa obtin semnatura saptamana asta o sa ma adresez unui avocat pentru al actiona in instanta. Dar procesul stiu ca va dura poate si un an, de aceea pana se termina procesul as vrea sa renovez fara sa dau acel gol de usa si astfel nu mai am nevoie de autorizatie de constructie, si sa deschid acolo ceva mai mic. Din aceasta cauza vreau sa stiu sigur sigur daca am nevoie de acordul lui ptr punct de lucru.
Multumesc.
Răspuns la discuția acord vecini
Ok. Va multumesc mult pt sfaturile dumneavoastra. Daca va aduceti aminte va rog frumos sa scrieti aici.
Multumesc.
Răspuns la discuția acord vecini
annyea a scris:

Buna ziua Racheru,
daca in actele de proprietate asupra spatiului este specificat in clar ca este "spatiu comercial", nu va mai trebuie acordul vecinilor. Cand depuneti dosarul la Registru, subliniati in actul de proprietate sintagma "spatiu comercial", ca sa fie vazut usor.

O zi buna!

Este specificat clar "spatiu comercial" in actul de proprietate (contractul de vanzare-cumparare de cand am dobandit spatiul). Asa ma gandeam si eu ca nu mai este nevoie de acel acord, dar as dori sa aflu si legea in care este mentionat acest lucru (daca totusi imi vor cere de la registrul comertului acordul vecinilor sa pot sa le mentionez art de lege si sa-i conving sa nu mai ceara)
Va multumesc.
Răspuns la discuția acord vecini
Acordul asociatiei il obtin am vb deja acolo, problema este cu un vecin rau voitor, vreau sa deschid un fel cofetarie cu maxim 20 de locuri, spun un fel de cofetarie pentru ca nu stiu daca pot vinde si cafea sau bere pe codul caen de cofetarie si as vrea totusi daca vine un parinte cu copilul, sa poata sa stea linistit la masa copilul sa-si manance prajitura iar parintele sa bea o cafea sau o bere. Localul va fi de nefumatori pentru ca in primul rand eu nu fumez si nici nu prea suport fumul de tigare iar in al doilea rand nu vreau sa se transforme localul intr-o carciuma ordinara unde vin toti betivii si pleaca pe 4 carari. Voi izola corespunzator localul asfel incat sa nu razbata nici un zgomot de la mine la vecini chiar nu vreau sa deranjez pe nimeni ptr ca nici mie nu mi-ar placea sa fiu deranjat.
In art. 42 din Legea 230/2007 scrie ca pentru schimbarea destinatiei initiale se cere acordul vecinilor si al asociatiei, dar in cazul de fata spatiul respectiv este din constructia blocului spatiu comercial, deci in mod normal nu ar fi nevoie de acest acord. Va rog sa ma corectati daca cresesc.
Va multumesc.

P.S. Rog un moderator sa mute topicul la sectiunea corespunzatoare, Multumesc.
Discuție acord vecini
Buna ziua, vreau sa deschid o firma cu sediul social si punct de lucru intr-un spatiu comercial la parterul unui bloc de locuinte. Va rog sa-mi spuneti daca am nevoie de acordul vecinilor directi pentru acest lucru si legea in care este mentionat acest lucru. Mentionez ca spatiul comercial are aceasta destinatie din constructia blocului.
Va multumesc.
Răspuns la discuția inchiriere spatiu comercial
Va multumesc ptr raspuns, ideea este ca la pretul zonei, chiria ar fi cam 4000 lei pe luna, ceea ce ar insemna 48000 lei pe an, bani care ar fi scutiti de impozit in proportie de 25% pentru cheltuluieli de intretinere al imobilului iar la restul as plati 16% impozit ca pers fizica, ceea ce ar insemna o suma de 5760 lei, iar daca as vrea sa incasez banii acestia ca dividente, as plati o data 16% pe profit adica 7680 lei, si inca o data 16% pe dividente, adica 6451 lei. Deci practic eviti sa platesti la stat niste impozite foarte foarte mari, din aceasta cauza intreb daca este legal acest lucru. Acum as dori sa aflu daca mai recomandati un contract de comodat si daca da, care sunt motivele pentru care imi recomandati acest lucru.
Va mutumesc.
Buna ziua,
Am un spatiu comercial proprietate personala si as vrea sa-l inchiriez unui SRL cu doi asociati unul din ei sunt eu cu 50% iar celalalt este mama mea. Vreau sa stiu daca este legal acet lucru.
Va multumesc.
Vreau sa cumpar un spatiu comercial, am fost la notar cu vanzatorul, i s-au cerut niste acte, urmeaza zilele acestea sa le duca si apoi sa ii dau banu si sa semnam actele. Apar urmatoarele probleme :
1)Bunul este dobandit dupa casatorie deci notarul a cerut buletinele ambilor soti si logic va trebui sa semneze amandoi contractul, asta e cel mai simplu cred.
2)Am citit pe diferite forumuri, daca nu ma insel si aici era un caz, ca se poate anula un contract de vanzare cumparare prin invocarea lipsei discernamantului vanzatorului, cum as putea sa ma feresc de acest lucru? Daca este necesar un certificat medical care sa ateste ca vanzatorul este in deplinatatea facultatilor mintale trebuie pentru amandoi sotii sau este de ajuns doar pentru unul din ei?
3)E posibil ca vanzatorul sa vrea sa trecem suma minima calculata de notar in acte, in loc de suma reala, lucru care si mie mi-ar conveni deoarece as plati mult mai putin taxele notariale, dar apare problema in cazul anularii contractrului din cauza de la punctul 2 sau 4, voi fi despagubit doar cu suma trecuta in acte de aceea vreau sa ma asigur ca nu se va putea anula contractul.
4)In cazul in care se trece suma minima (calculata de notar) poate cineva sa reuseasca anularea contractului pe motiuv ca nu s-a platit suma reala?
Mentionez ca banii ii voi da in fata notarului.
Va multumesc mult si imi cer scuze pentru lungimea postului dar n-am reusit sa ma exprim mai scurt de atat.
Buna ziua,
Vreau sa cumpar un spatiu comercial format din doua incaperi cu intrari separate una are intrare din strada principala iar cealalta prin spatele blocului, problema este ca intre cele doua incaperi este un zid din beton armat care este zid de rezistenta, spatiul a fost construit de la inceput cu aceasta destinatie camerele avad inaltimea cam de 3 m iar celelalte spatii de la parterul aceeluiasi bloc au usi in zidul respectiv. Eu as vrea sa fac o usa in acel zid cam 80-90 cm latime si 2 m inaltime problema este ca nu stiu daca se pot obtine aprobari in mod legal pentru asa ceva. Mentionez ca proprietarul zice ca a fost usa dar ca nu apare in proiect, se vede ca a fost usa pentru ca in drepul acela nu e faianta pe perete si lavabila are alta nuanta fata de restul camerei deci probabil a fost obligat de autoritati sa readuca spatiul la forma initiala din cauza ca nu a avut autorizatie.
Va multumesc.