avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate mona78_bz

Activitate mona78_bz

Multumesc pentru raspuns!
O zi buna
Buna ziua!
Sunt insarcinata in 7 luni si lucrez la o societate comerciala privata Medicul de familie si ginecolog , mi-au indicat faptul ca trebuie sa intru neaparat in concediu prenatal de 126 zile, datorita conditiilor de munca.
In momentul cand am prezentat concediul medical angajatorului , pentru plata acestor zile conform legiilor in vigoare , in cuantum de 85% , acesta mi-a spus ca nu imi plateste acesti bani , decat atunci cand banii vor intra in contul societatii sale , adica cand vor fi virati de catre stat , respectiv cam peste un an.....
Cum as putea sa intru in posesia inemniztiei lunare , fara sa ajung in instanta de judecata , deoarece si acolo cu termenele de judecata va trece probabil mai mult timp , iar eu am nevoie de acesti bani lunar!?!
Nu as putea sa intru in posesia banilor lunar , respectiv casa de asigurari de sanatate sa-mi vireze banii mie lunar ?....sau care este termenul recuperare ?
Va multumesc.
Cu stima Ioana
Buna ziua!
In data de 01.06.2010 , mi-am reanoit contractul de inchiriere a unei locuinte de serviciu , valabil pana la data de 01.06.2013. Dorind sa cumpar locuinta de serviciu , reprezentantul Inspectoratului Judetean de Politie mi-a spus ca nu am dreptul , cu toate ca in aceea scara de bloc in anul 2007 au fost vandute 8 astfel de apartamente , ramanand numai al meu necumparat.
Actualmente sunt pensionata pe caz de boala , dar legea prevede cumpararea locuintelor de serviciu din sistemul de ordine publica si aparare nationala si de catre cadrele pensionate daca detin un contract de inchiriere in termen.
As dorii sa ma ajutati cu temeiul legal pe care trebuie sa il expun in cererea de cumparare.
Va multumesc anticipat!
am inteles acum , fapt pentru care va multumesc pentru raspuns.
Cu stima Monica
va referiti la vechimea in campul muncii?........ daca da , 1,5 ani am lucrat fara intrerupere dupa care am intrat in somaj pana in decembrie 2010 , carnetul de munca ramanand la fortele de munca in vederea gasirii unui loc de munca
Buna seara!
Pana in luna decembrie 2010 (inclusiv) , am beneficiat de somaj . Din ianuarie 2011 si pana in prezent am fost in evidentele agentiei judetene pentru ocuparea fortei de munca,Buzau. Incepand cu data de 01.10.2011 , mi-am gasit un loc de munca pe perioada nedeterminata , dar in urma unui control ginecologic am aflat ca sunt insarcinata si ar trebuii sa nasc in cursul lunii aprilie 2012.
Intrebare:
Pot sa beneficiez de ajutorul indemnizatiei de crestere a copilului?
Răspuns la discuția Dreptul la concediu fara plata
va multumesc
Buna ziua !
Doresc sa stiu daca in cazul in care lucrez in cadrul Ministerului Sanatatii (spital) , am dreptul la concediu fara plata daca seful de sectie nu este deacord?.......la cate zile am dreptul?........
Acest concediu fara plata doresc sa il iau pentru a-mi rezolva unele probleme familiale in starinatate si nu exista rezolvare daca eu trebuie sa merg la serviciu. M-ar interesa pasii pe care trebuie sa-i fac si temeiul legal
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pensie pentru limita de varsta
Imi cer scuze , am uitat sa va trec data de nastere 12.06.1970
Buna ziua!
As dori sa stiu si eu sa stiu la cati ani ma pot pensiona pentru limita de varsta , avand o vechime totala in munca de 21 ani 10 luni si 9 zile , din care 16 ani 8 luni si 25 zile conditii deosebite ca si militar , iar restul de 4 ani in viata civila , 3 ani 7 luni grupa II , in prezent fiind pensionata cu pensie de invaliditate gr.III
In decizia de pensionare la rubrica : Total stagiu de cotizare realizat = 30 ani , 10 luni si 10 zile
Va multumesc