avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1135 soluții astăzi
Forum Activitate marlenn

Activitate marlenn

Art. 5 din HG 1502/2009, modificata prin HG 922/2011 - "Declaratiile populatiei inregistrate la recensamant nu pot fi utilizate in alte scopuri decat cele statistice si nici pentru stabilirea unor drepturi sau obligatii"....In comunicatul de presa al INS din 25 octombrie, mai explicit...informatiile furnizate de populatie vor fi utilizate exclusiv in scop statistic, ele nu vor fi comunicate altor institutii si nu vor putea fi folosite, in NICI O SITUATIE, de alte institutii...deci daca cineva a dat informatii, date, incorecte sau incomplete, in speta nu si-a dat cnp-ul, nu va putea fi amendat...

Conform legii 226/2009 privind organizare si functionarea statisticii oficiale, art. 36, alin 7, prevede ca datele statistice colectate de producatorii de statistici oficiale nu pot servi ca probe in justitie ori stabilirea unor drepturi sau obligatii pentru furnizorii de date la care se refera...deci in caz de contestare a amenzilor, cei de la statistica nu pot aduce ca probe chestionarele de la recensamant din care ar reiesi ca nu am dat date corecte sau ca sunt incomplete...

Nu conteaza ce date am dat sau cat de corecte sunt, conteaza ca nu pot fi utilizate in alte scopuri decat statistice...si daca cineva este sanctionat din aceasta cauza, este sanctioanat fara temei legal...

Azi am vazut un ordin al prefectului judetului meu prin care se stabileste cei care vor da amenzi la recensamant si in ce perioada...este fabulos...incredibil...Pai daca prefectul nu cunoaste legile si nu le mentioneaza corect in ordinele emise, atunci nu ne mai mira ca amenzile date nu vor fi legale...

Revin asupra cnp-ului...Sunt persoane care nu-i inteleg pe cei care nu vor sa dea cnp-ul, insa eu nu-i inteleg pe cei de la INS de ce vor cu orice pret cnp-ul nostru atata timp cat pot sa il ia de la evidenta populatiei...Plus ca nu stiu daca sa am sau nu suspiciuni intemeiate, stiu de la un recenzor de la mine din oras ca formularele completate intr-o zi nu le preda in aceeasi zi la comisia de recensamant ci da un raport prin sms si spune cat a mai recenzat iar a doua zi le preda...sa zicem ca acest recenzor este de incredere, dar poate mai sunt care nu predau formularele completate in aceeasi zi, sa avem oare incredere si in acestia????
Răspuns la discuția Depasire in intersectie
Ati sunat la 112? Daca da, puteti cere de la STS continutul convorbirii catre 112. Va poate fi de folos...il puteti folosi ca proba in instanta...Daca politistii v-au spus la telefon ca nu pot veni si legatura cu ei vi s-a facut prin 112, atunci ceea ce v-au spus a ramas inregistrat...

[ link extern ]
Acest recensamant nu este reglementat doar prin HG 1502/2009, cu modificarile ulterioare...mai este reglementat si de Ordonanta 36/2007, aprobata prin Legea 5/2008...Hotararea de guvern trebuie sa respecte prevederile ordonantei nu sa vina in contradictie cu aceasta, pentru ca ordonanta este un act normativ superior hotararii de guvern...

In ordonanta 36/2007 avem articolul 12 care precizeaza ca cnp-ul va inregistrat si utilizat prin libera declaratie a persoanelor intervievate, in conformitate cu prevederile legii 677/2001...deci nu suntem obligati sau constransi sa ne dam cnp-ul daca nu vrem, si nici amenda nu se da...

Iar in HG 922/2011, care modifica HG 1502/2009, mai avem un articol care cam face inaplicabile amenzile in caz ca dam date incomplete sau incorecte...Art. 5 - "declaratiile populatiei inregistrate la recensamant nu pot fi utilizate in alte scopuri decat cele statistice si nici pentru stabilirea unor drepturi sau obligatii"...Pai daca nu pot fi utilizate decat in scopuri statistice, ma gandesc ca nu pot fi utilizate pentru a da amenda cuiva ca a dat date incomplete sau incorecte...iar daca nu creeaza obligatii, pai nu avem obligatia de a raspunde corect la intrebarile pe care le consideram inutile...
Răspuns la discuția comentarii articole
Nu pot comenta la articole probabil din cauza faptului ca nu pot alege varianta deckstop a site-ului, mai ales la articole...ca la forum nu ma trimite pe linkul pentru mobil al site-ului...

Este enervant ca din varianta pentru mobil nu pot alege varianta pentru deckstop...si din cauza asta cred ca nu pot nici comenta...#-o
@bx, apelul respectiv mi-a ramas in lista de apeluri a telefonului...pe listingul de la compania de care apartine cartela nu apare...din lista de apeluri a telefonului la un moment dat probabil ca o sa dispara, ca si celelalte apeluri...

deja am solicitat continutul apelului direct de la sts si o sa mi-l dea...eu vroiam sa stiu daca e in regula, daca e normal sau daca e legal ca apelul sa nu apara pe listingul companiei, in timp ce la alte companii de telefonie mobila, cel putin sunt sigura de una, apar si apelurile catre 112 pe listing ca toate celelalte apeluri daca ai avut sim-ul companiei respective in telefon...
as dori sa stiu daca e normal si legal sa nu apara in listingul de convorbiri de pe o retea mobila (doar una) apelul catre 112, indiferent ca apelul a fost efectuat de pe o cartela prepay sau abonament, pe motiv ca este un apel gratuit si poate fi efectuat si de pe un telefon fara sim...inteleg sa nu apara pe listing cand nu am sim sau semnal in reteaua respectiva, dar candai si sim-ul si semnalul in acea retea nu prea mi se pare in regula...

e important pentru mine sa dovedesc ca am sunat la 112 si in listingul de convorbiri din reteaua mobila in care am avut sim-ul, desi aveam semnal in acea retea, nu apare apelul de la 112...in aceasta retea nici daca ai abonament nu iti apare pe factura delaliata apelul respectiv...e in regula asa ceva????

as spune despre ce retea este vorba dar nu stiu daca am voie...

va multumesc.