avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelamoldovan

Activitate mihaelamoldovan

Răspuns la discuția probleme uzufruct
Noi i-am facut un apartament separat,cu tot necesarul.
Răspuns la discuția probleme uzufruct
Ioi! Imi cer scuze dar nu inteleg nimic.Eu nu vrea sa o dau afara pe mama, ea este cea care face afirmatii de acest gen.Va rog daca puteti sa imi explicati mai pe intelesul umilei mele minti! va multumesc!
Buna ziua.Am cumparat casa de la fratele meu,cu contract de vanzare-cumparare dar am luat-o pe mama ,care locuia in casa, cu uzufruct viager.Acum mama vrea sa ne dea afara din casa . Casa e intabulata pe numele meu si al sotului. Poate face asa ceva? Fratele meu nu e implicat.
multumesc.
Răspuns la discuția Divort in Canada
Multumesc.Am realizat dupa ce am scris ca e vorba de o actiune.Multumesc inca o data.

CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Nu am scris executor ci EXEQUATOR asa se numeste actiunea prin care se recunosc hotararile altor state pe teritoriul Romaniei. Evident cu un avocat trebuie sa luati legatura.
Cu deosebita stima!

Răspuns la discuția Divort in Canada
La executor?Sau e nevoie de un avocat?Multumesc mult.


Buna seara.Fratele meu a divortat in Canada.Ce trebuie sa faca sa divorteze si in Romania?Multumesc.
Discuție Impozit masina
Buna ziua.Am cumparat o masina.Am fost cu proprietarul la primarie sa iau viza de la plata impozit.Acolo a deacoperit ca are de platit o amenda radar .Omul nu are banii sa plateasca si amenda.Aia nu vor sa ia banii de impozit doar pe masina.Cum pot face sa imi iau masina eu pe impozit?Plata e de 2100 lei eu puteam sa-i dau 1000 dar el nu are.Pot sa o radiez si sa ma duc la rara si sa o inscriu pe numele meu?
Am primit procura din Canada ,prin care fratele meu il imputerniceste pe un alt frate sa faca miscarea cu casa in numele lui.Procura este facuta la un notar din Canada in limba romana,acum notarul de aici din Romania spune ca trebuie facuta la Consulatul Roman din Canada aceasta procura si nu la notariat.Ce spuneti asa sa fie oare?Mi se pare mai complicat .Va multumesc .
Multumesc mult!:kissing:
Buna ziua.Va rog daca ma puteti sfatui cum trebuie sa procedez,cea mai ieftina varianta si simpla, in cazul in care fratele meu din Canada vrea sa imi treaca mie casa lui ,din Romania ,pe nume.Se poate sa trimita doar o procura in acest caz?Sau este obligatoriu sa fie prezent in persoana?Casa este doar pe numele lui ,el fiind divortat.