avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate 120656

Activitate 120656

Unul dintre asociati s-a ocupat de administrare si cunoaste toate preblemele societatii ,iar celalalt doreste sa iasa din afacere , lasandu-l pe asociat sa se ocupe in continuare de planurile de reorganizare si de gestionarea afacerii.
Buna ziua,
Va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti , daca la o socitate aflata in insolventa, cu doi asociati, in fata judecatorului sindic, se pot cesiona partile sociale ale unui asociat catre celalalt ?
Va multumesc
Buna seara,
Sunt actionar unic si administrator la un SRL, care a intrat in insolventa cu 2 luni in urma, fiind numit in acest caz un administrator judiciar.Cu 5 ani in urma am semnat o procura speciala la notar prin care am investit ca administrator, o terta persoana, care efectiv s-a ocupat de administrarea afacerii.Procura nu a fost inregistrata la registrul comertului.Toate semnaturile in firma s-au dat de persoana mandatata de mine.Deci au existat doi administratori, unul de fapt si unul de drept.
Cred ca administratorul judiciar va trebui sa stabileasca cine se face vinovat de situatia aceasta.
Raspunderea pentru proasta administrare a afacerii se poate imputa la amandoi , sau doar mie care sunt in acte administrator?
Respectiva persoana poate fi numita in continuare administrator special, dupa ce, a administrat prost afacerea in trecut, dar fara ca acest lucru sa fie anuntat la registrul comertului?
Va multumesc!
Buna ziua,
Un actionar unic si administrator la o firma in insolventa (care are un administrator judiciar numit de judecatorul sindic) poate sa-si cesioneze actiunile altcuiva, pe timpul insolventei?
Va multumesc.
Buna seara, am o firma la care sunt actionar unic si am fost administrator.
Firma are datorii la 2 banci si la distribuitori si a intrat in insolventa, judecatorul sindic numind un administrator judiciar si un lichidator.
Eu am ramas angajat in firma, ca medic stomatolog.
Intrebarea mea este , daca imi dau demisia si imi gasesc alt loc de munca, ce se intampla cu calitatea de actionar (la o firma in faliment) si cu cabinetul de stomatologie, care functioneaza pe diploma mea?
Administratorul judiciar poate angaja alt medic , ca firma sa functioneze , sau trebuie inchis cabinetul?
Sau implicit ar trebui urgentate procedurile de faliment?
Va multumesc!