avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate tibix02

Activitate tibix02

Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri, insa atunci mai am o intrebare:
In cazul avocatului, pot eu redacta statutul si actul constitutiv, iar avocatul pur si simplu mi le atesta, ori nu? Sau mai este posibilitatea ca avocatul sa imi redacteze statutul si actul constitutiv, la care imi face si atestarea?

In cazul notarului, statutul este de o forma prestabilita, la care doar completeaza spatiile libere, cum ar fi numele asociatilor, adrese, sediu etc iar la urma autentifica documentele?
Buna ziua,

Imi puteti spune si mie exact ce inseamna urmatoarea fraza din legea 26/2000: "membrii asociaţi încheie actul constitutiv şi statutul asociaţiei, în formă autentică sau atestată de avocat" ?
Ce inseamna STATUT IN FORMA AUTENTICA si ce inseamna STATUT ATESTAT DE AVOCAT ?

Va multumesc
Buna ziua,

Daca imi poate spune cineva care sunt costurile la un notar sau avocat pentru autentificare statut si act consitutiv pentru o asociatie club sportiv

Voi aprecia raspunsurile dumneavoastra
Buna ziua,

Intrebarea mea este cum si cine mosteneste imobilul din situatia descrisa mai jos. Care este procedura de succesiune, cum se inscrie imobilul pe alt nume?

Imobilul se afla la tara si este inca inscris pe numele strabunicilor mei care au decedat cu foarte mult timp in urma. Din cei 7 copiii numai 3 mai sunt in viata in acest moment: bunica mea + doua surori. De la decesul strabunicilor, in acel imobil au locuit foarte mult timp mama mea + cele doua matusi ale mele + bunica mea, una dintre surorile bunicii mele si un frate de-al bunicii mele. Din anul 1973 si pana in urma cu 6-7 ani din cele 3 camere ale imobilului au locui astfel: Sora bunicii mele intr-o camera si fratele bunicii mele + familia in celelalte 2 camere. De la decesul fratelui din urma cu 6-7 ani a ramas doar sora bunicii mele in camera ei, iar celelalte 2 camere nu mai sunt locuite si nici nu sunt intretinute de nimeni. Cheile de la cele 2 camere sunt la familia fratelui decedat.
De mentionat este ca din cei 7 frati 3 s-au stabilit in Ungaria inca din anii 40 si rareori au luat legatura cu familia din Romania.
Discuție Infiintare PFA
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti care sunt pasi de urmat pentru infiintarea unui PFA si ce documente sunt necesare. Pe internet am tot cautat si nu am gasit nimic care sa ma ajute..

Va multumesc anticipat
Buna ziua,

vreau sa infiintez un Club sportiv care sa aibe ca si activitate mai multe sporturi: Inot, tenis de camp si schi. in lege, ce am gasit si ce am inteles, este ca un club sportiv nu poate sa aiba decat o activitate sportiva, insa Asociatia sportiva poate avea mai multe.
Acum intrebarea mea este care este exact diferenta intra Club Sportiv si Asociatie Sportiva si eventual ar fi o solutie sa imi fac mai bine SRL cu cod CAEN 931 sau 932? (SRL cu activitate sportiva?)
La Clubul sportiv pot sa particip la capital si in natura? Pentru ca am echipament pentru practicarea inotului in valoare de peste 1000 euro. Pot sa particip cu echipamentul la capitalul Clubului / Asociatiei?
Care este avantajul - dezavantajul unul Club Sportiv (asociatie) fata de un SRL ?
Tin sa mentionez si faptul ca am 27 ani si poate pot sa primesc si ajutorul de la stat pentru ca am sub 35 ani....

As aprecia un raspuns cat mai detaliat si multumesc in avans!

Cu stima,
Tibi