avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate ungureanu marioara

Activitate ungureanu marioara

Răspuns la discuția buna
eu in urma horararii sunt reprezentant legal pt fetita mea?va multumesc
Răspuns la discuția buna
va multumesc di suflet!

Discuție buna
am o fetita in varsta de 3 ani si 8 luni, aceasta in urama divortului mi-a fost incredintata mie spre crestere si educare.hotararea judecatoresca este definitiva si irevocabila, eu as vrea sa plec in italia impreuna cu ea,unde fetita a mai fost urmand un program la o anumita gradinita, si de altfel fiind nascuta acolo,dar pasaportul fetitei, care de altfel este expirat este la tatal fetitei,el nefiind de acord cu plecarea mea.ce as putea face pt a obtine pasaportul?sau in cazul in care nu-l pot obtine daca fetita ar ramane cu mama mea in tara, as putea pierde incredintarea,aici neputandu-i oferi un trai bun?ar putea el ca tata sa-mi ia fetita?va multumesc anticipat!
cum ar trebui sa procedez inainte de a pleca pt a nu pierde fetita?
eu initial am vrut sa-mi i-au fetita cu mine, ea mai fiind acolo si urmand un program la o anumita gradinita, fiind nascuta acolo, dar el nu este de acord.cum as putea proceda in aceasta situatie?pierd incredintarea fetitei daca o sa plec, si daca va ramane cu mama?
buna ziua!acum am hotararea definita si irevocabila, dar el detine pasaportul fetitei, pe care nu vrea sub nicio o forma sa mi-l restitue.eu as vrea sa plec din nou in italia pt ai oferi un trai mai bun, fetita ramanand cu mama mea, lasandu-i acesteia o procura legalizata de catre un notar, prin care sa ma inlocuiasca acolo unde va fi nevoie de mine.in aceste conditii, daca tatal fetitei s-ar intoarce in tara, acum fiind prezent in italia si nefiind de acord cu plecarea mea, mi-ar putea lua fetita?ar poate printr-o modalitate sau alta judecatoreasca sa primeasca incredintarea fetitei?ce trebuie sa fac eu?va multumesc anticipat!o zi buna!
Răspuns la discuția acces la drum
am facut nenumarate sesizari din anul 2005 pana acum si la DOMNUL COMANDANT, acesta ne-a spus ca va urma sa faca expertiza la fata locului din pacate la aceasta expertiza a venit DOMNUL VICEPRIMAR si ne-a conunicat ca s-a rezolvat totul, dar pana seara cand bunica vroia sa iasa din curte situatia era aceeasi si vecinii i-au spus ca nu are nici un drept sa treaca pe drumul acela!Domnul Viceprimar si vecinii au o relatie foartye stransa de prietenii si la nivel comunal nu de face nimic pt asta am adresat mai departe cererea la DOMNUL COMANDANT dar tot la mana dumnealui am gazut!
ce pot face si unde trebuie sa ma adresez?
va multumesc foarte mult
vaa multumesc mult!pronuntarea divortului a fost pe data de 8 feb 2011.astazi mi-a ajuns prin posta aceasta hotarare.eu acum pot merge la tribunal pt a legaliza hotararea ?
daca au trecut aceste 30 de zile?va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția acces la drum
drumul este cunoscut din totdeauna.vecinii bunicii au avut ca proprietate si de o parte si de cealalta a drumului,si au inchis drumul satesc, ce le importea proprietatea, care facea acces la drumul judetean,lasand in folosinta bunicei mele si a acestora, pana acum ceva timp, o parte din drum ce avea iesire la un alt drum satesc, dar acum nu o lasa sa intre in curte nici macar cu masina de lemn pt foc.sustinand ca este proprietatea lor.in toate documentele care apar la primarie este drum satesc .nu, nu are nr DC.