avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaCorina

Activitate ElenaCorina

Răspuns la discuția Cumul de functii
Si atunci eu pot incheia un Contract de munca pe 2 ore pentru functia de Director Executiv pe langa cel cu 8 ore pentru contabil sef? sau trebuie sa-i fac aditional de modificare a timpului de lucru de la 8 la 6 ore si sa-i fac apoi un CIM pe 2 ore?

Cum a-si putea face?
Răspuns la discuția Detasare
Am inteles, insa raspunsul dvs este doar partial. ca si documente de care am nevoie sunt:
• Conventia cu privire la detasarea salariatilor dintre angajatorul cedent si cel cesionar;
• Nota de informare a salariatului;
• Decizia de detasare sau act aditional la contractul individual de munca (in cazul modificarii functiei sau a detasarii in strainatate);
• Decizia de suspendare a contractului de munca pe durata detasarii;
• Completarea si transmiterea suspendarii de contract in REGES.


Un exemplu de conventie imi puteti oferii? Eu unde ii pot trece atributiile care acesta le are pe perioada detasarii, avand in vedere ca el va merge sa reformeze o intreaga companie, va trebui sa aibe "o alta fisa postului" el isi va modifica functia si atributiile prin detasare insa cu acceptul lui.

In decizia de detasare eu trec drepturile de care beneficiaza de la angajatorul la care este detasat (am nevoie si de acceptul angajatorului care il primeste ca detasat nu?) insa acestea sunt impozitabile si supuse la plata contributiilor care se platesc de catre angajatorul la care preseaza munca nu?
Răspuns la discuția Cumul de functii
in ce lege pot vedea daca sunt incompatibilitati intre aceste doua functii?

Discuție Detasare
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva informatii.
Vreau sa detasez o persoana timp de 6 luni de la firma "x" la firma "y" (eu sunt managerul HR la ambele) firmele au aproximativ acelasi patronat. Se va detasa de la director punct de lucru la director zonal. Stiu ca e necesar de acceptul angajatului in cazul schimbarii de functie, acesta il voi obtine.
Conf. legislatiei eu ii fac detasarea prin suspendarea contractului cu firma "x" cu art. 52 lit d. in Revisal. pentru firma "x" sunt lamurita.

Insa intrebarea mea se refera la firma "y" care am inteles ca nu trebuie sa il declare in revisal fiind detasat si nu angajat la firma 'y". Plata salariului + decontariile cheltuielilor de cazare si deplasare se fac in ce temei de catre firma "y"?

Unde ii voi trece atributiile si cum fac efectiv documentele detasarii? Va rog sa ma ajutati cu exemplu clar asupra modului de intocmire a documentelor, legislatia e usor sa o gasesc.

Va multumesc,

Buna ziua,

Vreau sa numesc contabilul sef si pe pozitia de Director executiv, as vrea sa stiu daca legea imi da voie sa fac acest cumul de functii, CIM-ul il pot face pe 2 ore ca si Director Executiv? ca si contabil sef are un cim pe 8 ore, legea imi permite sa ii fac inca un cim pe 2 ore avand in vedere timpul efectiv de lucru conf legii de 8 h / zi? Cum pot sa procedez? Este cumva o functie in COR care le insumeaza pe ambele? Adica un fel de director executiv care sa poata semna si balanta/ bilantul?
Răspuns la discuția cont pentru educatie permanenta
Buna ziua,
se cunoaste daca s-au publicat cumva si normele de aplicare pentru aceasta lege, daca se poate deschide contul si daca se vireaza banii?
Va multumesc pentru raspuns, alte drepturi banesti pe care eu sau soltul meu le-am putea solicita mai sunt?

Multumesc,
Răspuns la discuția Plati compensatorii
As avea si eu o intrabare care vizeaza acest subiect, daca sunt in perioada de preaviz pana in 01.01.2012 pana cand pot face cererea pentru un salariu compensatoriu conf. Contractului colectiv unic la nivel national? (am fost data afara conf. art 65. aln 1) Si daca imi puteti indica un format de cerere.
Va multumesc,
Buna ziua,

As dorii sa va intreb daca eu sunt in somaj de ce drepturi banesti pot avea la nasterea copilului meu. Va intreb acest lucru deoarece in CCM unic la nivel national scrie la art. 51 lit c. :

"Art.51. - În afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate; "


Sotul a intrebat la HR (este o companie mare de IT din Romania, cu peste 500 angajati) si i s-a spus ca acest Contract nu ni se aplica si ca oricum nu mai este valabil si ca el nu beneficiaza de acest drept.
Va rog sa ne ajutati deoarece noi am gasit pe Internet deja varianta CCM 2011- 2014 care include si acest art. Doamna de la HR de la Compania sotului meu a spus ca in Contractul lor pe ramura nu exista acest articol. Este posibil?

Multumesc,
am vazut ca se mai discuta acelasi subiect in 2008 si 2009,

www.avocatnet.ro/content/for...

oare se poate platii doar pentru anumiti salariati contributile? Sau macar asa cum se specifica in discutia de mai sus doar pentru somaj cea de 1 %? Asa poate ca as reusii sa il conving sa le achite.


Dvs ce ziceti?