avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate boetta

Activitate boetta

Sunt administrator de condominii si sunt angajata la o asociatie de pproprietari pe baza unui contract civil iar pentru serviiciilele de administratie emit factura si chitanta..
oare cu acest cod COR as putea intocmi si acte pentru tribunal in vederea recuperarii sumelor restante de la proprietarii rau platnici?
Un parinte care are un copil care beneficiaza de un certificat de handicap avansat si a implinit 7 ani, mai are dreptul la indemnizatie de ingrijire a copilului si in ce conditii?
buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
o educatoare titulara pleaca in data de 09.05.2011 in concediu de matenitate,va rog sa-mi spuneti cum procede cu acordarea concediul de odihna( are dreptul la 6.5 zile calendaristice la luna lucrata) si a efectuat pina acum 18 zile lucratoare in cadrul vacantelor( iarna si primavara) restul zilelor nu mai am cind sa i le acord . Intrebarea este daca restul zilelor neefectuate pot sa le platesc cind va intra in concediu de ingrijire a copilului? Multumesc
buna ziua,multumesc pentru raspuns , dar nu am inteles de ce pentru cenzor nu completez declaratia 112. Impozitul pentru cenzor il declar in D 100?
buna ziua, sunt administrator la o asoc de proprietari si as dori sa va pun citeva intrebari:
1. In anul 2004 cindi m-a angajat comitetul executiv , mi-au facut contact de conventie civila. Mentionez ca sunr salariar cu CIM si in alta unitate Doresc sa stiu daca este legal contactul de conventie civila sau trebuie sa am CIM cu timp partial?
In situatia data (contr.conv civile)conform Dec 112 platesc doar CAS ?Iar impozitul pe care il platesc declar in Dec 100?
2. Presedintele asociatie este cu contact de mandat.Contractul de mandat trebuie reinoit dupa fiecare adunare generala(anual)?
3. Presedintele asociatiei daca este cu contact de mandat ce trebuie sa plateasca conform Dec 112? Mentionez ca nu mai lucreaza nicaieri si nu este inca nici pensionar(doar in devenire-are depus dosarul la casa de pensii)
4. Cenzorul sef nu este din cadrul asociatiei de proprietari( cind a fost ales cenzor sef facea parte din asociatie dar s-a mutata intre timp), lucraza cu CIM la o alta unitate, ce contact trebuie sa aiba de mandat sau conv.civ?
Impozitul pentru cele trei persoane unde-l declar in D112 sau d 100?
Multumesc
Buna ziua, sunt adm as proprietari si doresc sa stiu daca trebuie sa plateasca cota de 5,5% sanatate administratorul(este cu contract conv civila, avind functia de baza in alta institutie), presedintele(contract de mandat- nu lucreaza in alta parte dar nu e nici pensionar), cenzorul sef(functia de baza in alta institutie)?.Mentionez ca am platit pina acum doar 10,5 % pentru toti trei si somaj doar pentru administrator.Doresc sa fim in legalitate si pina acum nu am gasit un raspuns corect.Multumesc. O zi buna