avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate a_ddina

Activitate a_ddina

Răspuns la discuția Fiecare poate plati ce doreste?
Sunteti obligat sa incasati sumele restante! A incasa suma restanta nu inseamna ca ii rezolvati o problema de orice alta natura, nu confundati!! Genul acesta de suficienta este des intalnita in randul celor care administreaza asociatiile de bloc si nu face decat sa creeze si mai multe probleme si tensiuni. Chiar va credeti pe mosia proprie acolo unde va aflati?? Jenant raspunsul dat! De implicare pozitiva pe langa atributiile care va revin, ati auzit?
Inca o data va atentionez sa nu confundati, am luat atitudine din principiu, eu sunt una dintre persoanele care si-a permis intotdeauna sa plateasca la timp!
Răspuns la discuția Fiecare poate plati ce doreste?
Adica... un fel de care pe care! Ca la piata! Ca doar omul vine "la bors".... Nu sunteti angajat "in parte" la acea asociatie, ca sa alegeti cui faceti "favoarea" de a-i incasa banii...sunteti cam obligat!
Răspuns la discuția Fiica majora salariata
Cat de majora este fiica si cam ce salariu ar putea sa aiba...astfel incat sa ajungeti, ca parinti, sa va puneti problema evacuarii "educative" din casa? Daca este foarte tanara si nu are unde sa se duca, ar trebui sa va ganditi serios la ce aveti de gand sa faceti....un om aruncat in drum, fara solutii, poate fi un om pierdut! Se pare ca nu este atat de iresponsabila din moment ce are un loc de munca cu un salariu din care se intretine. Problema dvs. este relatia pe care "ati reusit" sa o aveti cu ea, nu faptul ca aveti o persoana in plus la intretinere si la masa- pe fiica dvs.! Daca lucrurile stau astfel...daca e mai grav si nu ati detaliat tot- dvs. stiti cel mai bine ce traiti in casa- si considerati ca aveti nevoie sa fiti protejati, este cazul sa apelati la solutiile legale de evacuare.
O batrana intentioneaza sa ii lase fiului din prima casatorie(la presiunile acestuia) cota de 3/4 din apartamentul in care locuieste acum(1/4 i-a revenit deja fiului din a doua casatorie, in urma acceptarii succesiunii dupa tatal lui, cu ani in urma). Din pacate acesta din urma a decedat de curand, avand si doi copii.
Desi va avea dreptul lui la mostenire dupa decesul mamei, acest fiu doreste sa ia tot inca de pe acum, chiar si ce i s-ar fi cuvenit fratelui sau daca ar fi trait...pe motiv ca el o va ingriji pe mama lor de acum inainte. Poate batrana sa faca act de vanzare- cumparare fiului doar pe cota de 3/4 detinuta de ea in prezent? Din cate am inteles, actul de donatie in aceasta situatie nu ar fi indicat, cei doi nepoti avand dreptul la mostenirea tatalui lor, dupa mama.
Nu e cazul sa "lesine nimeni de rusine", ori sa se ne batem cu pumnul in piept, aratand acuzator spre "victima". Acest tanar este student, nu taie frunza la caini, si vrea doar sa aiba un acoperis deasupra capului, atata timp cat invata..in fond este casa in care a crescut, oare mama lui chiar nu mai are loc de el???nu am inteles din mesajul lui ca vrea si intretinere, ci doar sa poata locui..in acest caz, as intreba-o pe mama, de ce il ameninta si daca are motive reale sa il dea afara..eu stiu ca orice mama isi doreste ca propriul copil sa aiba un rost in viata, si orice mama face sacrificii peste sacrificii, pentru ca acesta sa faca o scoala.Si nu este deloc tarziu, ca la aceasta varsta sa-si continue studiile. Ma indoiesc ca nu si va cauta si o slujba, din moment ce relatiile cu mama sunt atat de tensionate.Nu consider ca trebuie sa emitem doar teorii, ar tb. sa incercam sa ne punem si in locul lui, ptr. ca sunt cazuri de viata...mesajul lui a fost clar: "vreau sa pot locui in continuare in casa in care am crescut, pana imi expira buletinul"! Nu cred ca ar tb. sicanat de propriul parinte cu "datul afara"...ma gandsc ca acest lucru l-ar determina sa renunte la facultate...probabil ca mama considera pierdere de vreme facultatea lui.
Un subiect comun,dar care presupune un stres enorm atunci cand locuisti in preajma unosr astfel de persoane.Ma intereseaza concret ce posibilitate legala exista, ptr a li se impune interdictia de a se mai apropia(sub orice motiv) de usa apartamentului meu!Sunt violenti,agresivi,jignesc,hartuiesc! Nu se poate discuta civilizat cu acestia si nu au limite.Am facut o singura sesizare la politie, atunci cand mi-au dat usa casei de perete, dar politia romana actioneaza asa cum stiti cu totii..isi baga capul in nisip!Multumesc!