avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate veronica38

Activitate veronica38

buna ziua ma aflu antr-o situatie an care nu stiu ce sa fac si am nevoie de o andrumare la situatia mea .lucrez la o fabrica cate 12 ore pe zi inclusiv si sambata simt ca nu mai fac fata la acest program pus de patron.intrbarea mea ar fi as putea iesi an somaj la terminarea contractului avand cele 12 luni lucrate din cele 24 de luni daca fabrica nu este an prag de faliment si patronu nu te da afara avand nevoie de muncitorii?ce ma sfatuiti sa fac la expirarea contractului pot merge an somaj sau voi fi nevoita sami caut un alt loc de munca?va multumesc pentru orice sfat
Răspuns la discuția contabilitate
Va multumesc pentru raspunsul dat ,dar sau sesizat cei dela iITM ,dar nu sa luat nici o masura,ni sa spus ca fabrica este in insolventa si ei nu pot face nimica.Iar conducerea fabrici nea mana dela o saptamana la alta spunadune ca nu au bani sa ne plateasca salarile,deci in concluzie nustim daca vom mai fi vrodata platiti pentru munca depusa,in cateva zile fabrica se va inchide definitiv,si nu stim atunci cu cine vom mai discuta.
Discuție contabilitate
Subiect: despre salari
buna ziua suntem un colectiv de munca de la o firma care este an prag de faliment dar nu ni sau dat salarile nici pe luna lui februarie .antrebarea noastra ar fi e posibil legal ca fabrica sa se anchida iar noi sa nu mai fim platiti pentru munca depusa .cui ne putem adresa si ce putem face.va multumim pentru antelegere si sfatul acordat


buna ziua am o nelamurire an legatura cu dreptu la somaj .am lucrat an anul 2009 la o firma o perioada de 3 luni la care miam rupt picioru miam dat demisia pentru a sta acasa sa ma recuperez iar an 2010 m-am reangajat la aceias firma pana an martie acest an adica 2011 la care dinou miam dat demisia din cauza antarzieri salarilor .an total am lucrat o perioada de 14 luni dar cu antrerupere .la demisia data de mine mie mi s-a dat decizia de ancetare cu art.55 lit b iar colegilor mei cu drept de somaj deoarece firma se afla an prag de faliment.eu acuma de 2 saptamani m-am reangajat la o alta firma cu contract pe 3 luni dar antrebarea mea ar fi eu cum as avea drept de somaj daca nu mi sar mai prelungi aici contractu am anteles de la cei de la itm ca miar trebui o adeverinta cu salarile pe ultimele 12 luni dar la firma la care am lucrat mi sa spus ca nu e necesar ca de anul asta cei care au avut decizia de concediere cu art 55 lit b nu au dreptu de somaj decat dupa anca 12 luni lucrate.va rog sfatuitima ce sa fac deoarece acuma nu stiu pe cine sa cred si ce drepturi as avea am o vechime an munca de 17 ani va multumesc de antelegere
Răspuns la discuția Pot beneficia de somaj?
Ma scuzati,ca va scriu ,dar nustiu ce inseamna CIM,oricum va multumesc pentru sfat.
am fost angajata cu contract pe perioada nedeterminata pana la data de 03 03 20 11 cand am decis sa-mi depun lichidarea la zi ,mi sa desfacut contractu cu art 55 lit b ,dar la o saptamana colegii mei ramasi au fost trimisi an somaj ,eu acuma mai pot beneficia de somaj sau sunt nevoita sami caut un alt loc de munca ,va multumesc