Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

am fost angajata cu contract pe perioada nedeterminata pana la data de 03 03 20 11 cand am decis sa-mi depun lichidarea la zi ,mi sa desfacut contractu cu art 55 lit b ,dar la o saptamana colegii mei ramasi au fost trimisi an somaj ,eu acuma mai pot beneficia de somaj sau sunt nevoita sami caut un alt loc de munca ,va multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti, cumulativ, conditiile:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.
2. Incetarea CIM cu art.55, lit.b) din Codul muncii va este imputabila deoarece dvs. ati facut cerere sa vi se inceteze CIM.
3. O solutie ar fi sa va angajati cu CIM pe perioada determinata (de o luna) si la expirarea sa de drept (art.56j din Codul muncii) veti beneficia de indemnizatie de somaj daca indepliniti si a doua conditie.
Ma scuzati,ca va scriu ,dar nustiu ce inseamna CIM,oricum va multumesc pentru sfat.
CIM = contract individual de munca.