Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mi-am dat demisia. Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mi-am dat demisia. Pot beneficia de somaj?

vreau sa stiu daca am dreptul la somaj. mi-am dat demisia de la locul de munca ,unde am lucrat din iulie 2008 si pana pe 1 mai 2011.:):)
Buna ziua !
In conditiile spetei , nu beneficiati de indemnizatie de somaj , deoarece nu indepliniti conditia obligatorie ce consta in incetarea CIM din motive neimputabile dvs. ..
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca incetarea CIM sa nu va fie imputabila dvs.
2. Demisia este o incetare a CIM ce va este imputabila (dvs. ati vrut sa demisionati).
3. Daca va angajati acum, cu CIM pe perioada determinata (o luna de zile) la expirarea CIM (incetarea CIM conf. art.56j din Codul muncii) veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

24mirela a scris:
de unde stiu eu daca demisia este imputabila mie sau nu?

tudorvaleriu a scris:

1. Demisia este imputabila salariatului deoarece el a solicitat incetarea CIM, este vointa lui, fara amestecul angajatorului.
2. Prin motive neimputabile salariatului se intelege incetarea CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane