avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate petru3

Activitate petru3

Răspuns la discuția concediu de odihna si preavizul
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția concediu de odihna si preavizul
Cum ma si asteptam angajatoarul scoate motive acum ca in aceste trei luni am avut intarzieri ceea ce nu e deloc adevarat lucru care se poate verifica cu ora la care am dezarmat imobilul si diverse invoiri, aici recunosc ca in ziua de ajun al Craciunului m-am invoit ultimele 3 ore, si cred ca au mai fost maxim 5 zile in care am cerut pauza de masa o ora din cele noua in care am plecat din firma.Mentionez ca sunt singura la servici si firma are sediu in alt judet, cum se va finaliza toata aceasta experienta urata pe care o am cu ei? Nu mai spun ca timp de 3 luni am fost insarcinata cu diverse activitati care aveau ca scop deschiderea punctului de lucru, fara sa fiu platita sau sa am vreo baza legala, dar se pare ca ei au uitat. Va rog sa ma lamuriti ca sa fiu pregatita in relatia cu ei. Cum ar trebui sa sune decizia de desfacere a CIM?
Buna ziua,

Va rog mult de tot sa ma sfatuiti intr-o privinta: locuiesc intr-o casa nationalizata, in prezent proprietate personala, la parter este proprietar Primaria, etajul il impart cu 1un vecin eu 2 camere el 3, iar podul este spatiu comun si nu a fost impartit. Casa este din 1800, eu am facut diverse renovari. Vecinul meu doreste sa ii dau acordul notarial pt ca sa impartim podul si el sa il transforme in spatiu de locuit, iar eu am refuzat. M-a dat in judecata pe motiv ca refuz sa ii dau acordul. Avocata mea a formulat in intampinare ca eu sunt de acord dar in conditiile legii fapt pentru care sentinta a fost ca eu sa ii platesc cheltuieli de judecata, sa se imparta podul si el sa faca lucrari de consolidare pt a putea amenaja podul. Mentionez ca eu nu dispun de bani pentru lucrari de consolidare si nici nu doresc sa mai investesc in acest imobil pentru ca este foarte vechi si cheltuielile nu ar echivala cu valoarea imobilului, in plus vecinul in cei 20 de ani a fost de rea credinta si a reclamat posesia altor anexe care ne apartineau. Totodata sunt sigura ca nici el nu are bani pentru aceste lucrari si doreste sa faca cu mana lui, azi un perete si maine altul cum a facut de ani de zile.

Acum am inaintat recursul dar am sentimentul ca avocata nu imi apara interesele, deoarece a tot insistat sa scrie ca sunt de acord in conditiile legii cu toate ca eu i-am spus ca nu doresc acest lucru, in plus imi cere sa accept ca asta e lumea in care traim si ca daca nu sunt multumita sa o schimb. Cineva m-a sfatuit sa depun la dosar o declaratie notariala prin care refuz sa imi dau acordul indiferent de orice consolidare ar face acesta. Va rog mult sa ma lamuriti ce sa fac, rezolv ceva cu aceasta declaratie notariala? E bine sa schimb avocatul in faza aceasta de recurs? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția concediu de odihna si preavizul
Va multumesc inca o data pt sfaturi, am primit un raspuns telefonic, astept si rezolutia, voi intra in concediu acum pentru ca nu vor sefii decat incepand de maine urmand ca dupa 5 zile de concediu sa imi comunice.cate zile libere am dreptul raportat la orele suplimentare pe care le-am lucrat. In toata aceasta perioada e trebuie sa fiu platita, nu??

Multumesc anticipat pentru tot.=D>
Răspuns la discuția concediu de odihna si preavizul
Va multumesc frumos pentru tot, sper sa functioneze, va anunt.
Răspuns la discuția concediu de odihna si preavizul
In cazul acesta cum ar trebui sa formulez cererea referitoare la orele prestate in plus, mentionez ca prea putin ma intereseaza banii ca oricum mi-au dat foarte putin, tot ce vreau este sa scap cat mai repede de ei, deci sa mai compensez din acest preaviz cu orele suplimentare lucrate si cu concediul de odihna neefectuat pana in prezent. Va multumesc foarte mult pentru implicarea fata de cazul meu.
Răspuns la discuția concediu de odihna si preavizul
Super super, multumesc de raspuns, chiar acum o trimit si sper sa obtin ce doresc. Am uitat sa va spun ca in CIM sunt specificate 8h pe zi fara pauza de masa iar programul meu la cabinet este 8:30-17:30 deci 9 ore.
Răspuns la discuția concediu de odihna si preavizul
Buna ziua,

Multumesc de raspuns, in contract sunt stipulate 21 zile lucratoare, eu as vrea sa cer concediul de odihna in ultimele zile de preaviz, cum se calculeaza cate zile si cum sa formulez cererea? Mentionez ca sefii sunt foarte rautaciosi.
Buna ziua,

Va rog foarte mult sa ma lamuriti si in acelasi timp sa ma invatati ce pasi trebuie sa fac in urmatoarea situatie: din 7 noiembrie 2011 sunt angajata la o firma , am lucrat pana pe 18 ianuarie 2012 cand mi-am dat demisia si am intrat 20 de zile in preaviz pana pe 14 februarie.
Cate zile de concediu de odihna mi se cuvin si ce sanse am ca sa se scada concediul de odihna din ultimele zile de preaviz (mentionez ca nu as vrea sa se plateasca co pe motiv ca lucrez pe salariul minim si as vrea sa se scada din preaviz , interesul meu este sa plec cat mai repede la alta firma). Ce sfat imi puteti da pentru a nu ramane tintita pe un salariu de 570 de lei inca 15 zile de preaviz cat mai am de acum, as vrea sa scutesc cate zile se poate.

Va multumesc anticipat tuturor.#-o#-o
Răspuns la discuția demisie cu acordul partilor
Va multumesc amandurora pentru lamuriri, aseara eram foarte suparata de vestea ca trebuie sa mai raman inca o luna si am fost nepoliticoasa, va rog sa ma scuzati.
Mesajele dumneavoastra m-au lamurit, dar mai am o intrebare: daca firma are sediul in alt judet, eu le-am trimis demisia pe mail, ei inca nu mi-au dat decat un raspuns verbal, desi am solicitat numar de inregistrare. O sa le mai cer odata nr si rezolutia dar daca refuza sa mi-o trimita?