avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters198261

Activitate ContSters198261

ce a de 2 ani nu a fost executata
nici nu stiu cum sa incep ca sa ma fac cat mai bine inteleasa......sa zicem ca o persoana in anul 2005 a fost condamnat la 2 ani cu suspendare cu termen de incercare de 4 ani pt furt,persoana fiind minora....inainte cu 6 luni de a iesi din perioada de incercare este prins la volan fara permis si i sa da 9 luni cu executare in aceeasi perioada mai apare un alt proces din care se alege cu inca o condamnare de 1,6 ani,ultimele 2 pedepse se contopesc si raman in total 3,6 ani de executare. in cazul in care ar mai fi o alta fapta savarsita inaintea celei din 2005 si ar recunoaste o acum in timpul detentie,suspendarea de 2 ani se revoca si devine mandat,astfel incat toate cele 4 dosare sa se contopeasca sa ramane de executat ce-a mai mare pedeapsa?
as vrea sa scriu un memoriu si dupa cate am observat pt asa ceva am nevoie de sentinta finala copie legalizata si cazierul,problema mea mare este ca sotul meu,in numele caruia vreau sa scriu memoriul este inchis,cum il pot obtine in cazul asta?
e o situatie putin mai complicata....pe vremea cand era minor sotul meu e primit o suspendare de 2,inainte de incheierea termenului de incercare a fost prins conducand fara permis,i s-au dat 9 luni care s-au adunat cu cei 2 ani din pacate a mai fost acuzat intr-un alt dosar penal la 1 an si 6 luni,pedeapsa contopita cu 9 luni,ramanand pedeapsa cea mai gea de 1 a si 6 luni plus suspendarea de 2 ani intr-un final avand in prezent de executat 3 ani si 6 luni.intrebarea mea este...se pot decontopi pedepsele si acea suspendare sa devina un mandat de executare ca celelalte 2?si dupa aceea sa se faca din nou contopirea celor 3 mandate si sa ramana ce-a mai grea pedeapsa de executat si anume cea de 2 ani? suna un pic cam ciudat dar sunt curioasa daca am sanse cu ajutorul unui avocat sa obtinem asa ceva?s-a intalnit vreo cineva cu un caz asemanator?
Răspuns la discuția sunt disperata!
la ce se refera contestatia in anulare sau revizuirea?el ami are un proces la valsui chiar pe 6 aprilie,e posibilsa il transfere pana atunci ,pentru proces?poate un procuror sa ceara interdictia de a parasi tara fara ca judecatoarea sa ceara asa ceva?
Răspuns la discuția sunt disperata!
ceva nu e in regula,avocatul mi-a comunicat ca recursul a fost respins si ca a ramas aceeasi sentinta de la apel iar la apel avea dat condamnare de 2 ani si 9 luni,adica o data ce e respins recursul se si pune in vigoare hotararea de la apel?atata timp cat e pe arest (nu stiu daca e arest de 29 de zile ) el are voie sa sune,sa ia legatura cu familia,avocatul?eu am sunat la bihor acolo unde este dus pe arest si mi-au spus ca lui nu ii pot comunica nimic din partea familie atata timp cat e pe arest si ca abia de maine va putea lua legatura cu familia ,de ce nu i-au dat voie in aceste 2 zile sa sune?de cine trebuie facuta cererea de transfer la un penitenciar din apropierea domiciliului?
Răspuns la discuția sunt disperata!
greu sa nu dar asta e adevarul,nu am fost instiintati,interdicia de a parasi tara este pe data de 3 martie si decizia de incheiere a procesului si mandatul este pe data de 11 martie.datorita faptului ca suspendarea de 2 ani o are atunci cand era minor deci nu se poate considera recidivist,nu i se poate redeschide dosarul si in baza atr 81 lit b si art.38 din codul penal de procedura sa i se dea cele 9 luni cu suspendare?
Răspuns la discuția sunt disperata!
El nu a stiu ca are interdictie,a aflat la vama ,daca stia nu a ar fi incercat sa plece,acum este pe arest la oradea si urmeaza sa fie transferat la penitanciarul din vaslui,nu stiu cat timp v-a sta acolo,mie mi sa comunicat ca in 9 zile v-a fi transferat pe vaslui,nu a executat nici o zi din pedeapsa,hotarerea finala a fost data pe data de 11 martie iar acasa nu a ajuns inca nici o hartie.aocatul care il avem incearca sa obtina o suspendare conditionata a execuatrii pedepsei pedeapsa aplicata incadrandu-se in dispozitiile art.81 b).datorita faptului ca eu astep in copil,ce-i drept nu suntem casatoriti,dar copilul va fi trecut pe numele lui,nu poate beneficia de o eliberare conditionata ca si intretinator de famile? poate totusi exista o solutie nu e o fapta atat de grava ,nu e pericol public,si-a recunoscut fapta ,dar din pacate s-a legat de suspendare,dar totusi trecuse mai bine de 3 sferturi din termenul de incercare,nu stiu nu exista chiar nici o speranta de care sa ma agat?
Discuție sunt disperata!
Sunt intr-o situatie foarte disperata si complicata si caut un mijloc de scapare,pe sotul meu l-au arestat in urma cu 6 ore in vama bors.povestea arestarii e complicata,la varsta de 17 ani a fost prins purtand asupra lui un cartus de vanatoate si un cutit incadrat ca "arma alba" i-au fost dati 2 ani cu suspendare si 4 ani de incercare,in anul 2009 a fost prins conducand fara permis ,nu iesise inca din termen mai avea 6 luni,din cauza aceasta ce-i 2 ani suspendati au fost lipiti la o pedeapsa de 9 luni pentru conducere fara permis c,deci 2 ani si 9 luni cu executare,pe toata perioada procesului nu i sau acceptat probe cu martori,intrucat eu eram in dreapta lui,avand permis am spus ca mie mi se facuse rau si a trebui sa conduca in caz de forta majora,adica sa ma trasporte la cel mai apropiat punct spital,nu mi s-au acceptat actele medicale care dovedeau starea mea de sanatate,nu s-a luat in calcul nici faptul ca el intre timp a dobandit permisul de conduce intr-o alta tara europeana,nu s-a tinut cont ca el in romania a facut scoala de soferi dar nu a reusit sa se prezinte la examen fiind plecat din tara la apel din nou s-au respins proba cu martor si acte si pe data de 3 martie 2011 i-a fost dat de la curtea de apel iasi interdictie de a parasi tara,nu a fost instiintat nici avocatul despre interdictie pe data de 24 februarie data la care a fost penultimul proces,ultimul proces fiind programat pe 10 martie 2011 adica dupa ce dupa ce interdictia i-a fost data,recursul de la iasi a fost respins si pe data de 11 i-a fost tiparit mandatul,acasa nu a ajuns nimic ,nici la firma avocatului nu a ajuns nici o hartie cu privire la condamare dar azi la vama a fost retinut.eu sunt insarcinata in luna a 8-a,nu suntem casatoriti,ce mai pot face sa redeschid procesul,ce motive se mai pot invoca pentru o eliberare conditionata sau ceva....