avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate silviasylvana

Activitate silviasylvana

tocmai ce au fost la el ..si au venit dezamagiti ca nici el nu are bani ,cu parere de rau si trece printr-o perioada mai grea cu banii (recent s-a intors din grecia ) ...din pacate face misto de copiii lui ..nu stiu ce as putea face
Buna ziua , sunt divortata de 6 ani , am 2 copii, unul de 12 ani si unul de 18 ani ( in luna august ii implineste).De 2 ani fostul sot a obtinut prin tribunal custodie comuna cu domiciliul la mine ...Eu am ramas fara servici de 2 luni , am foarte mari datorii , stau in chirie cu copiii mei .Nu il intereseaza de copii , in afara de banalele telefoane ce faci ,ce ai mai facut , nu le da nimic ...mai nou se distreaza in grecia in concediul si poate copiii lui nu au bani de o piscina ..intrebarea mea este ...ce implica custodei comuna si ce trebuie sa fac sa poata contribui in afara de banala pensie alimentara la cresterea copiilor ..nu vreau sa le mut domiciliu la el ,dar trebuie sa fie si el responsabil ,daca eu am ramas fara servici ...Multumesc
nu am viza de flotant , la parintii mei acasa ..dar repet tot ce este locuinta aceea ,nu imi apartine ..parintii au facturi pe numele lor la tot
Buna ziua , am de restituit o suma de X ron unei persoane si in decembrie a fost termenul scadent .Avem incheiata prin notar o declaratie de imprumut . Acum domnul respectiv a mers la executor sa ma execute .Pe rolul judecatoriei de afla un dosar - autorizarea intrării în încăperi (Art. 384 ind.1 al. 2 C.p.c./ art.679 NCPC.
Eu nu am locuinta pe numele meu ,stau cu chirie , si domiciliul il am la parintii mei
Ce prevede aceasta autorizatie? poate intra unde am domiciliul ? eu nu am nimic din casa parintilor pe numele meu .
dar eu eram diagnosticata cu depresie severa si nu eram in masura sa semnez asa ceva
Buna ziua, mama a doi copii minori in varsta de 7 ani si respectiv 14 ani ,a dat o declaratie la notar ca ar fi primit suma de 64.000 lei ,avans pensia de intretinere a copiilor pe 84 de luni ,dar in realitate nu au existat acesti bani si nici dovada platii .
persoana respectiva in acea perioada era sub supraveghere medicala diabnosticata cu depresie severa si atacuri de panica iar fostul sot stia si a profitat de boala ei pt a da acea declaratie ..nu exista nici o chitanta si nici un transfer bancar pe aceasta suma ... ea poate acumj sa il dea in judecata pentru ca a semnat in perioada aceea cand discernamantul ei era diminuat sau lipsea de tot ..ce trebvuie sa aduca de la medic sa poata demonstra ca era sub tratament?????credeti ca poate sa anuleze acel act?


nu stiu exact ,tot asa m-a sfatuit si pe mine cineva, pentru ca el se foloseste de acea declaratie pentru care m-am judecat 2 ani pentru nulitate act juridic ,dar se pare ca relatii lui au fost mult peste puterile mele ...stiu adevarul si nu pot sa imi fac dreptate..ACTUL IN SINE ESTE LOVIT DE NULITATE ,,pensia copiilor nu are nevoie nimeni din lumea asta sa o tranzactionze..ea este un drept fundamental al copiilor..o sa merg la directia copiilor si o sa fac o reclamatie cred...mai puteti intreba si alte cunostinte daca copiii pot sa isi cheme in judecata tatal si ce sanse am?
am inteles ,va multumesc frumos dar intrebarea este poate sa fie reprezentata de un avocat fetita ...am inteles ca potrivit noului cod civil poate sa il dea in judecata pe tatal pentru neplata pensiei alimentare amandoi copii si reprezentati de n avocat
Buna seara,daca mama a doi copii minori in varsta de 7 ani si respectiv 14 ani ,a dat o declaratie la notar in urma unor amenintari ca ar fi primit suma de 64.000 lei ,avans pensia de intretinere a copiilor pe 84 de luni ,dar in realitate nu au existat acesti bani si nici dovada platii ,copii pot sa il dea in judecata pe tatal lor pentru pensia alimentara? ce prevede noul cod civil ? sa zicem ca parintii nu aveau voie sa tranzactioneze un bun care nu erau al lor ci al copiilor?
Buna ziua ,sunt divortata de un an si am plecat din domiciliul comun cu 2 copii minori..am cerut anul trecut pe cale de ordonanta presedentiala lucruri de stricta necesitate pt cresterea copiilor...binenteles ca mi-a aprobat.anul acesta noi ne-am mutat de unde stateam cu chirie pt ca era foarte scump si nu ne puteam permite
Acum am gasit un ap .cu o chirie mult mai mica dar din pacate nu are aragaz,frigidersi masina de spalat....
Acum intrebarea mea este pot sa mai cer prin ordonanta presedentiala aceste lucruri de stricta necesitate pt a imi creste copiii?mentionez ca am deja procesul de partaj pe rol dar sunt convinsa ca o sa dureze foarte mult#-o