avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate mihamihaela06

Activitate mihamihaela06

Răspuns la discuția cum achit un imobil
multumesc mult !
Răspuns la discuția cum achit un imobil
Vanzatorul nu are pretentii dar am citit undeva ca e mai bine sa existe documente de transfer bancar
Buna seara,
Sunt pe punctul de a semna un precontract de cumparare a unei garsoniere.
Intrebare : cum pot plati tinind cont depozitele de la banca au au termene diferite, la intervale de 2, 3 zile.
Pot achita in transe?
E indicat sa platesc cash o parte si alta parte prin transfer bancar ?
Se poate plati prin ordin de plata ? Si cum ?
Răspuns la discuția sucesiune dupa frate
Multumesc pentru raspuns. Nu stiam ca pot intreba la notar ...........
Fratele a murit fulgerator acum 2 saptamani! Familia noastra s-a ocupat de inmormantare, ea a venit sa ceara toate actele (certificat de deces...chitanta de la pompe funebre.....)
Nu sunt alti mostenitori si nici ea nu are rude apropiate(frati), nu se pune problema de a cere ceva atata timp cat ea este in viata, dar are niste lipitori pe langa dansa si gandul ca toata munca fratelui ( cumnata nu a lucrat decat cativa ani din cauza bolii ) ajunge pe mana unor vecini ( atata timp cat exista nepoti pe care fratele i-a iubit nespus) e dureros. Veti intreba de ce s-a facut testament intre ei ..........raspunsul e simplu :cumnata a fost si este in continuare fffff bolnava( de multi ani) ,a vrut sa-l protejeze in ideea ca ea va muri prima.........
Răspuns la discuția sucesiune dupa frate
Eu numai am auzit ca ar avea o intelegere intre soti (sau testament) nu am vazut nici un act si sincera sa fiu ma intereseaza doar groapa in care sunt inmormantati parintii mei (din cate am inteles ii va reveni o jumatate). Durerea mea este ca dupa disparitia cumnatei (care nu are rude apropiate ) niste straini vor dispune de groapa care a fost a familiei noastre de 100 de ani( aici am si osemintele bunicilor). Dupa 47 de ani in care am fost in relatii bune cu ea aveam pretentia sa fiu anuntata de sucesiune ca sa discutam eventualele aspecte. Poate gresesc.Omeneste vorbind la agoniseala lor de o viata nimeni nu are nici o pretentie.
Buna seara,
Fratele meu a decedat si nu a avut copii. In timpul vietii el si cumnata mea si-au facut testament unul in favoarea celuilalt.
Am inteles de la apropiati ca ea a fost la notar sa faca sucesiunea fara a ma chema si pe mine.
Mentionez ca dupa decesul mamei mele am impartit cu fratele meu banii obtinuti pe un apartament , o masina si un teren si mai avem impreuna o groapa si actiuni ( care sunt la cumnata ).
Poate face succesiune singura?
Buna seara,
Vreau sa cumpar o garsoniera dar am o nelamurire referitoare la actele de succesiune ale vanzatorului motiv pentru care caut ajutor.
Decedata a avut 8 surori,nu a avut copii. Sotul a murit primul, acum 2, 3 ani. a avut un frate si un nepot ( de frate). Succesiunea s-a facut pt.amandoi dupa moartea doamnei.Succesiunea s-a facut la notar.
Mostenitori ( fara testament, donatii....etc ) doar o sora a doamnei si nepotul din partea sotului . Garsoniera este intabulata cu doi propietari.
S-a asteptat termenul de 6 luni .
Intrebare : celelalte 7surori care nu au renuntat in scris ( doar se considera ca nu au fost interesate de mostenire, renuntare tacita ) pot ataca contractul de V/C al garsonierei ?
Multumesc
Buna seara,
As vrea sa intreb daca in cazul pensionarii pe baza medicala la calculul vechimii in munca se scad perioadele de concediu medical avute dealungul anilor.
Multumesc
Discuție concubinaj
Buna ziua,
Fiica mea impreuna cu prietenul ei vor sa-si cumpere o garsoniera ( ea participa cu 66.6%, el cu 33,3%).
Inrebarea mea este :daca nu se vor intelege pe parcurs, ce se va intimpla cu garsoniera ?
Mai trebuie incheiata o intelegere la notar ?
Poate niciunul nu va dori sa-si vanda partea ( eu doresc ca ei sa se inteleaga, dar nu se stie niciodata ce-ti rezerva viitorul si lucrurile trebuie sa fie clare din punct de vedere juridic ).
Multumesc,
Mihaela S.
Buna ziua,
Am primit decizia de pensionare ( si pe calea aceasta vreau sa va multumesc din suflet pentru ajutorul acordat de fiecare data cand am avut nelamuriri ) si as vrea sa ma lamuriti in urmatoarea dilema : pe decizie este specificat numarul de puncte realizat......si un numar de puncte acordat pensiei suplimentare..respectiv 4.47489.
Eu am dus de la servici o adeverinta din care reiese ca am cotizat pentru pensia suplimentara, dar as vrea sa stiu cum se calculeaza acest puncaj ( mai bine zis daca l-au calculat bine ).
Va multumesc inca o data