avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate magdamaria

Activitate magdamaria

Răspuns la discuția furt sau nu?
Se poate încheia contract de mediere daca nu este in tara? Colega mea este iar persoana reclamata, nu.
Mulțumesc.
Răspuns la discuția furt sau nu?
Buna ziua! Am înțeles acum ce poate face poliția...dosar penal, amenda sau închisoare 1-3 luni.
Suntem pe punctul de a accepta o plata de 100 euro săptămânal. Dar nu înainte de a ști termenul limita, legal, până când se poate face plângere, daca nu respecta angajamentul de plata.
Incidentul a fost în 20 decembrie....
Va mulțumesc!
Răspuns la discuția furt sau nu?
multumesc tare mult.
intre timp l-am gasit (pe o retea de socializare), am schimbat mesaje.
recunoaste ca a plecat cu mai multi bani decat trebuia, dar momentan nu are cum sa-i inapoieze pentru ca nu are de unde. mai spune ca o sa-i aduca inapoi, dar cand o sa aiba.
ce sa facem? nu putem fi sigure ca este de buna credinta. este indicat sa facem totusi plangere la politie? are politia ce sa faca?
Discuție furt sau nu?
buna ziua! lucrez pt o casa de schimb valutar care are si moneygram iar colega mea a facut o greseala in 20 decembrie.
a avut un client care avea de retras de la moneygram 700 ron, colega nu a fost atenta si a crezut ca are de retras 700 euro. cei 700 de euro au fost transformati in 3150 ron, suma cu care clientul a plecat.
avem formularul moneygram pe care scrie 700 ron, semnat de client.
avem formularul de acceptare a tranzactie de schimb valutar, unde scrie 3150 ron, pe care clientul l-a semnat.
ar mai fi inregistrarea video din timpul tranzactiei, nu am vazut-o, dar banuiesc ca sunt detalii si acolo.
va rog tare mult sa-mi spuneti daca politia se implica in astfel de cazuri, daca putem face o plangere, daca este furt sau nu, sau colega a gresit si e buna de plata.
Răspuns la discuția legea 175/2010, norme de aplicare
multumesc
Răspuns la discuția penalizari mai vechi de 3 ani
deci astazi a fost sedinta cu proprietarii, iarasi s-a pus problema penalizarilor mele(da, la cotele de intretinere pe care le-am achitat aproape in totalitate), care au ajuns intre timp la 7000 ron- din 2002 incoace, am o hotarire pentru penalizarile din iunie 2007 pina in dec 2009, pe care vreau sa le platesc asa cum scrie in hotarire, dar ce pot face pentru cele din 2002 pina in iunie 2007, ca administratorul spune ca nu se prescrie nimic.
eu, nestiind daca e corect sau nu cu prescrierea, am tacut, acum insa inteleg ca aveam dreptate- da, se prescriu.
marti ma intilnesc personal cu administratorul si vreau sa fiu cu lectiile facute.deci sigur se prescriu,am sa scot si decretul din 1958 la imprimanta sa-i arat.
Răspuns la discuția legea 175/2010, norme de aplicare
multumesc, am inteles perfect.

ma incadrez cu veniturile(avem 1400 venit total pe luna la 4 persoane), pot face un efort pt a plati retanta, dar cind am vorbit cu administratorul referitor la penalizari si llegea 175(intentionind sa fac dosar cind ajung cu plata la zi pt a mi se sterge penalizarile), mi-a ris in nas si a spus ca nu se poate lua in seama aceasta lege ca nu are norme de aplicare.
si mai discutam cind apar normele..............

deci degeaba le astept ca nu vor veni niciodata,legea nu spune ca vor urma si normele.
ce pasi am de facut atunci ca sa se aplice legea totusi in cazul meu?
vreau sa stiu carei institutii trebuie sa ma adresez pt normele de aplicare ale legii 175/2010.
adica unde anume pot primi lamuriri referitoare la acesta lege, daca sint in lucru normele, daca mai apar vreodata, pot solicita undeva aceste informatii?
buna ziua,

as vrea sa stiu daca este adevarat ca penalizarile mai vechi de 3 ani se prescriu.
si daca da, imi puteti spune ci care este temeiul legal pt aceasta situatie?

adica, am penalizari la cotele de intretinere din 2002 pina in prezent si nu am fost actionata in instanta pina anul trecut, cind exista o hotarire judecatoreasca asupra penalizarilor din iunie 2007 pina in decembrie 2009.
dar ma intereseaza ce pot face pt a se prescrie penalizarile anterioare lunii iunie 2007.trebuie sa fac eu o cerere sau administratorul trebuie sa le anuleze fara cererea mea?

Răspuns la discuția verificare
multumesc ca mi-ati raspuns, si m-ati inteles perfect

in hotarire nu scrie ce sume datorez, nici nu s-a desemnat un expert dar nici nu-mi permit unul.
e trecuta doar o insiruire de sume pt care trebuie sa platesc penalizari de la data de.........la data de.
calculele le-am facut eu,dupa ce am asteptat din oct cind e data sentinta pina in prezent sa se modifice coloana cu penalizari de pe lista afisata la intretinere. acest lucru nu s-a intimplat chiar penalizarile s-au mai ridicat cu vreo 500 ron de atunci. daca exista o hotarire in acest sens dece nu se aplica?
duminica este sedinta cu asociatia de prop cu titlul de dezbatere penalizarile si datul pe mina executorilor .
m-am cam panicat, am facut un calcul la toate sumele alea pe care le da instanta si nu mi-a iesit calculul.
pot cere un desfasurator cu penalizarile mele?

ma incadrez cu veniturile pt legea 175/2010 dar probabil ca daca exista hotarirea judecatoresca legea nu se mai aplica in cazul meu