avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters199181

Activitate ContSters199181

Buna ziua!Acum trei ani si ceva eram in Italia si am facut un imprumut bancar de 10 mii euro pe numele sotului,la care am semnat si eu,probabil in calitate de girant nu ma prea pricep dar eu am semnat cu un alt nume de familie diferit de cel de acum acum port numele sotului!dupa 3,4 luni el a luat o masina in leasing tot in Italia in valoare de 16 mii euro eu la aceasta nu am mai semnat nimic dar s-a adaugat tot la banca respectiva...dupa aproximativ 2 luni am venit in Romania,deci rata la banca nu am mai achitat-o avem aproape 3 ani de la ultima plata a bancii,stiu ca acolo la adresa din Italia,au venit mai multe plicuri de la banca dar nu stiu ce scria,noi pana acum nu am avut in Romania nici o proprietate pe numele nostru,nici un venit legal,nici conturi bancare!Daca eu imi deschid un cont bancar pe numele meu,nume de famile care e diferit de cel de acolo banca din Italia poate face legatura si sa imi opreasca din bani?Daca acum cumparam o casa credeti ca mai e posibil sa vina recuperatorii ceva?
Unde credeti ca e mai bine sa imi deschid un cont bancar,care banca are mai multe beneficii?eu o sa depun bani in cont de 2,3 ori pe luna...nu as vrea sa imi ia mult la comision...deci unde ma sfatuiti?
Răspuns la discuția custodie....partaj....
Imi cer scuze daca nu am scris corect dar consider ca m-am facut inteleasa!Eu vreau sa plec cu fetita in Italia,faptul ca fetita are certificat de nastere si italian ma ajuta cu ceva?Am cu ce sa platesc taxele judiciare am si eu parinti ,prietene la care pot apela,multumesc pentru grija!Daca dupa divort copilul imi va fii incredintat credeti ca pot parasii tara impreuna cu fetita fara semnatura tatalui?Cand se poate da hotararea definitiva si irevocabila,la cat dimp dupa ce am bagat cererea de divort?
Răspuns la discuția poate divorta fara mine?
Vreau sa divortez nu o pot forta sa ramanem casatoriti dar eu cum pot afla daca ea a cerut divortul sau nu?Daca vorbesc cu un avocat de la noi din localitate el imi poate spune daca a inaintat cererea de divort sau nu?Ce se poate intampla daca nu ma prezint?Va multumesc pentru raspunsuri!
Am si eu o intrebare dar pentru a putea primi un raspuns cat mai exact trebuie sa va povestesc pentru a ma face inteles.Am plecat din tara,in Italia acum o luna sotia a spus ca vrea sa bage divort...se poate declara divortul si stabili custodia copilului in lipsa mea?Copilul are 9 ani,ce ma sfatuiti sa fac?
Am hotarat sa divortez....si vreau sa stiu daca el poate castiga custodia copilului in conditiile in care nici unu dintre noi nu avem servici copilul are 3 ani!Avem o casa bun comun vreau sa stiu cum se va face partaju daca nici unu din noi nu am avea suma echivalenta cu jumatate de casa pentru a ii acorda celuilalt cum se va impartii aceasta?Cat timp ar putea dura divortu?Si dupa ce obtin custodia pot parasii tara fara acordu lui impreuna cu copilul?