avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate gvaidean

Activitate gvaidean

Buna ziua.
O persoana fizica poate sa inchirieze pe termen lung un autocamion cu remorca unei societati comerciale care desfasoara activitatea de transport marfuri?
Răspuns la discuția despre avantajul mediatorilor
Vechimea de trei ani trebuie sa fie in domeniul juridic sau in ceea ce ai absolvit?
Oare sa refaca topometristrul lucrarea?
Oare sa refaca primaria impartirea terenurilor?
Nu poate sa faca traduceri autorizate decat in limbile in care este autorizat. Insa poate sa faca traduceri in orice limba, dar acestea nu pot sa fie legalizate.
Ce se intampla daca lucrarea de cadastru si situatia terenului nu corespunde nici ca dimensiune nici ca dispunere fata de ce are primaria in evidenta. Cum se procedeaza? Multumesc.
Am comandat o lucrare de cadastru si terenul nu corespunde nici ca dimensiune nici ca dispunere cu ce are primaria in evidenta. Cum se procedeaza? Sa refaca topometristul lucrarea? Multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie concediu de odihna

Concediul de odihna este un drept an angajatului si se acorda in functie de timpul lucrat . Plata concediului dumneavoastra se face daca nu sunteti data afara.
Răspuns la discuția contract cu uzufruct pentru bunic
Parerea mea este ca, daca nu aveti un contract de intretinere cu el, nu prea mai are ce sa faca decat sa accepte contractul de vanzare cumparare. Din cate stiu, acest contract va da dreptul de proprietate, cu tot ce implica ea, respectiv plata impozitelor, taxelor, asigurarilor, etc. Uzufructul ii da dreptul bunicului sa foloseasca proprietatea , in cazul acesta, a dumneavoastra. Daca pleaca de acasa la azil asta este. Bine ar fi sa va purtati frumos cu el, ca este bunic, dar in baza contractului, poate sa faca ce vrea , intrucat proprietatea va apartine.
Multumesc, doamna avocat. O sa fac documentatia cadastrala si apoi o sa ii chem la notar. Plata cheltuielilor privind vanzarea cumpararea a fost stabilita prin PROTOCOLUL initial si va fi facuta de catre cumparatori. As mai avea doua intrebari.
1. Pot actualii detinatori sa nu fie de acord cu ceea ce se delimiteaza in documentatia cadastrala?
2. Pot sa inchei actele cu primii cumparatori, conform PROTOCULULUI, intrucat cu actualii detinatori nu am nici un act? Oricum, la cate mi-au facut, asa cred ca voi face.