avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate mihaita90

Activitate mihaita90

Răspuns la discuția Probleme credit
Nu este vorba de pro este vorba de RAI SEN
Nu a vrut sa imi dea copiile dupa buletine pt ca sunt xeroxate de ea.
Buna ziua si ma scuzati daca nu am postat unde trebuie.
Acum 2 zile mama mea a fost la o banca sa se intereseze la o banca de un credit de maxim 1500 lei.Domnisoara de acolo i-a spus ca ii poate da minimul de 500 euro echivalent in lei adica undeva la 2100 lei ,i-a spus ce acte sa aduca si sa nu traga la xerox buletinele pt ca va face ia sa se vada clar.Astazi mama a mers cu actele la banca(fisa fiscala pe anul trecut,adeverinta completata la servici etc)i-a facut un dosar de vreo 100 de pagini ce trebuia semnat.Cand s-a uitat mama pe prima pagina a vazut ca avea de semnat un credit in valoare de 2700 lei.Atunci mama a intrebat-o de ce este trecuta acea suma atunci domnisoara a sarit ca arsa si a zis ``A crescut euro``.Atunci mama a zis ca eu nu semnez si i-a dat toate documentele inapoi.
De ce a oprit si copia dupa buletinul mamei si a tatalui meu daca mama nu a semnat nimic?mama e foarte speriata pt ca i-au fost oprite actele ,daca cineva le foloseste desi nu a semnat nimic
Răspuns la discuția Inchiriere taxi
mayer a scris:

Nu este chiar asa de simplu aceasta trecere, legea taximetriei prevede criterii in cazul inlocuirii unui autoturism taxi cu un altul.( cel mai importatnt este respectarea punctajului de departajare, care treb sa fie cel putin egal sau superior fata de auto inlocuit..Ori daca in primul caz se poate realiza aceasta, in situatia cand unchiul dvs va inapoia masina, cu cea pe care o are nu mai poate intruni conditia de puncataj superior...!) Este mai complicat si costisitor, ganditi-va numai la faptul ca va trebui sa respectati intocmai regimul fiscal, adica o noua instalare a casei de marcat, modificarea datelor in autorizatia taxi...etc
Discutati tota aceste aspecte cu emitentul autorizatiei taxi pentru a fi ferit de surprize


M-am interesat si aici cam aveti dreptate.Eu voiam sa il inchiriez lui masina pt ca mai am 2 luni pana pot sa iau atestatul si apoi sa deschid pf-ul.(legea taximetriei e cea mai complicata)
Discuție Inchiriere taxi
Buna ziua!
As vrea sa deschid o societate AF dar tata e pensionar pe caz de boala gradul 2.E posibil sa ii opreasca pensia?
Am un unchi care are PFA taxi,are masina lui dar e harb si sta mai mult prin service , se poate sa ii inchiriez pe o perioada de 3-6 luni autoturismul meu( tot taxi) sa o treaca pe PF-ul lui si sa faca taximetrie cand cu una cand cu alta.
va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția pfa taxi
Sa fac o societate cu tata mi-e frica sa nu ii opreasca pensia de boala care este singurul lui venit.Si eu sunt de parere cu trecutul masinii pe numele meu.
Stiu si eu ca daca ai datorie 10 bani la fisc nu poti face nimic,si autorizatia de functionare trebuie sa o cumpar de la cineva care renunta la ea.
Dar mai am o intrebare:
Daca inscriu masina pe numele meu pierd Rca ul si rovineta si trebuie platite din nou?(mai sunt valabile 7 luni amandoua)
Discuție pfa taxi
Buna ziua si Hristos A Inviat.
As dori sa deschid o societate ii sau pfa in domeniul taximetriei.
Problema mea este urmatoarea:masina este inscrisa pe numele tatalui meu si eu vreau sa deschid sociatatea pe numele meu.Tata are probleme de sanatate si nu va mai conduce niciodata,si pe deasupra este si pensionar pe caz de boala.
Este posibil sa fie masina pe numele lui si pfa-ul sau ii pe numele meu?(nu vreau sa ii opreasca pensia din cauza unei chestii minore de genul asta)
ms de raspunsuri
Răspuns la discuția Amenda radar fix
Multumesc de raspuns.
Mai am cateva intrebari si nu vreau sa deschid alt topic.
Pot fi amendat de mai multe ori intr-o zi pentru pentru nepurtarea centurii de siguranta sau pentru altceva?
Un punct amenda este 67 lei?
Daca platesc amenda in maxim 48 de ore achit jumatate din cat imi da politaiul sau si jumatate din minim?
Daca nu achit amenda la primarie aceasta se va sterge dupa un anumit numar de ani ?(am un prieten care nu a achitat nici o amenda )
Acum 2 saptamani am fost pana la otopeni si am uitat de radarele fixe.Cred ca am cate o poza de la fiecare:">.Am cautat pe internet si am vazut ca mai intai trimit o comunicare in care cer datele soferului iar apoi dupa ce au aflat datele trimit si amenda.
Comunicarea vine prin posta dar vine intr-o scrisoare recomandata.
Eu daca nu semnez pentru primire ce se intampla(nu iau la conostinta) dupa cateva zile o trimit inapoi de unde a venit?
Ce se intampla dupa aia cu scrisoarea,o mai trimit inca o data ?