avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate 70iana

Activitate 70iana

Buna ziua,
Am primit citatie pentru anularea unui titlu de proprietate pe care sunt trecuta ca mostenitor alaturi de alti 3 mostenitori.Ceilalti 3 mostenitori doresc eliberarea unui alt titlu de proprietate in care eu sa nu mai apar ca mostenitor. Daca eu depun la instanta o intampinare prin care sunt de acord cu cererea lor si nu mai am pretentii ca mostenitor, eu mai sunt obligata sa platesc cheltuieli de judecata?
Va mutumesc.
Buna ziua,

Va rog mult sa-mi spuneti daca in cadrul unui proces civil aflat in stadiul de recurs ,cand instanta a hotarat respingerea recursului prin hotarare irevocabila, mai este o cale de a merge mai departe.
Va mentionez ca eu in calitate de parat am depus recurs, prima hotarara pronuntata la judecatorie fiind in defavoarea mea.
Va multumesc.
Care este perioada in care se poate contesta de catre un mostenitor legalitatea unui titlu de proprietate . in sensul contestarii calitatii de mostenitor a altor persoane care apar ca mostenitori pe acel titlu de proprietate?
In caz de recurs la prima instanta de judecata pana unde se poate ajunge cu judecarea unui dosar civil, care sunt instantele superioare de judecata?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Anulare titlu de proprietate
Dar v-am enumerat clar bunurile la care a renuntat tatal meu in anul 1977!!!!!!
Suprafata de teren din tittlu nici nu avea cum sa fie trecuta in certificatul de renuntare pentru ca in anul 1977 nu era in proprietatea bunicilor mei.
Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie : eu si fratele meu am fost dati in judecata de alti 3 mostenitori (frati intre ei) in sensul scoaterii tatalui meu (trecut ca mostenitor alaturi de sora sa) din titlul de proprietate emis pe o suprafata de 2759de mp teren intravilan. Tatal meu si mama acestor veri au fost frati si au decedat amandoi dar sunt trecuti pe titlul de proprietate ca si mostenitori. In anul 1977 tatal meu a dat o declaratie de renuntare in favoarea surorii sale prin care renunta la urmatoarele bunuri : 250 mp teren pentru constructie, o casa din caramida si paianta si un grajd de lemn.Suprafata de teren din titlu nu a fost mentionata in aceea renuntare pentru ca dreptul de proprietate asupra acesteia a fost reconstituit dupa 1990.
Prima infatisare va avea loc in data de 04.05.2012.
Va rog mult sa ma sfatuiti cum sa procedez mai departe si vreau sa va intreb cum a putut fi admisa de catre o instanta o astfel cerere, bazata pe un act (aceea renuntare) care nu are legatura cu suprafetele de teren pe care le mostenim acum (in baza legilor de dupa 1990)?
Va multumesc.
Va rog frumos sa ma lamuriti daca OMF 946/2005 (implementarea sistemelor de control managerial intern) se aplica intr-o institutie publica doar pentru activitatea financiar contabila sau se aplica si pentru activitatea desfasurata in cadrul compartimentelor tehnice.
Va multumesc.
Buna ziua,
Fratele meu a contractat acum 2 ani un credit de nevoi personale la [...].In ultima perioada nu a mai platit ratele deloc (nu stiu exact cate nu a platit) si in data de 12.09.2011 a primit o notificare din partea [...], in care se preciza ca societatea de asigurari [...] a preluat datoria pe care fratele meu o avea catre [...], in baza unei asigurari de credit incheiate probabil in momentul semnarii contractului de credit.
La ce sa ne asteptam acum?
Fratele meu are serviciu si are si o locuinta proprietate personala.
Cum credeti ca va proceda societatea?Sa asteptam ca societatea sa ia legatura cu fratele meu sau sa incerce fratele meu sa-i contacteze?
Ce ne sfatuiti sa facem in continuare?
O zi buna,
Oana Radulescu
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati,pentru ca sunt la capatul rabdarii!!!!!!!!!!!!!!!!
Am castigat in decembrie 2010 un proces la Curtea de Apel Bucuresti dar in martie 2011 am depus o cerere de indreptare eroare materiala (numele meu fusese trecut gresit).In luna aprilie s-a admis cererea si printr-o incheiere s-a dispus indreptarea erorii materiale spunindu-mi ca aceasta s-a trimis la trinunalul de fond -Tribunalul Giurgiu.In luna mai am depus cerere de investire cu formula executorie a deciziei Curtii de Apel Bucuresti ,cerere depusa la Tribunalul Giurgiu,si s-a stabilit termenul de 16.06.2011.Astazi (20.06.2011) am dat telefon la Tribunalul Giurgiu si am aflat ca s-a amanat cauza si ca ei nu au Incheierea prin care mie mi s-a corectat numele si m-au trimis la Curtea de Apel Bucuresti sa fac o copie dupa acel act (Incheierea) si sa o depun la Giurgiu.
Pe de alta parte , cu toate insistentele mele, cei de la Curtea de Apel Bucuresti au zis ca nu=mi elibereaza nici un act (nici decizia si nici incheierea de indreptare a erorii materiale) pentru ca toate trebuie sa ajunga la Tribunalul Giurgiu.Eu ce pot si ce trebuie sa fac ca sa pot merge mai departe????
Buna ziua,

Ca fost salariat am castigat un proces cu [editat de admin] (drepturi banesti) la Curtea de Apel Bucuresti prin decizie ramasa definitiva si irevocabila, la instanta de fond (Tribunalul Giurgiu) in prima faza am pierdul
Va rog mult sa-mi spuneti ce sanse are acum [editat de admin] de a intoarce procesul in favoarea sa.
Ce inseamna aceasta decizie definitivasi si irevocabila?
Ce riscuri sunt daca execut silit aceasta societate?
Va multumesc.
Antoanela Radulescu
Buna ziua,
Am depus o cerere pentru investirea cu formula executorie a unei hotarari judecatoresti ramasa definitiva si irevocabila pronuntata de Curtea de Apel Bucuresti, la Tribunalul Giurgiu (care este instanta de fond).Am primit o citatie pentru prezentare in calitate de petent.
Va rog sa-mi spuneti daca este obligatorie prezenta si ce se intampla daca nu ma prezint?
Va multimesc.