avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Activitate titica

Activitate titica

in urma accidentului a fost efectuata o prima expertiza care a gasit copilul accidentat vinovat , iar cel care a condus masina a fost scos de sub urmarire penala. partea vatamata a contestat rezolutia procurorului si instanta a intors dosarul la procuratura pentru o noua expertiza. a fost efectuata o noua expertiza care scoate vinovat tot copilul care circula cu bicicleta
daca cele doua expertize sunt in favoarea conducatorului auto ce se mai poate intampla .
am inteles ca sunt niste calcule care se efectueaza privind aceste masuratori am gasit un tabel in care era ca la 50KM/h distanta de franare este de 15,83m
in cazul unui accident de la locul de impact pana la oprirea masinii s-au masurat 7,7 m . Ce viteza ar putea avea masina. Autoturismul care a fost implicat in accident se deplasa pe o strada asfaltata , din partea dreapta de pe o strada pietruita care nu era semnalizata a iesit un copil cu bicicleta acesta circula pe partea stanga a strazii si a intrat frontal cu roata din fata in autoturism. S-a efectuat o prima expertiza unde a esit vinovat copilul au facut recurs si acum se face o noua expertiza pentru ca la prima nu s-a stabilit concret viteza autoturismului era trecut 40-60 km.
Răspuns la discuția Asigurator - introducere in cauza
titica a scris:

dosarul nu este in pe rol. A fost un dosar penal de vatamare corporala din culpa. a fost efectuata o expertiza tehnica unde victima a fost declarata vinovata. inculpatul a fost scos de sub urmarire penala. A fost descgis un proces de contestare a solutiei date de procuror si instanta a intors dosarul la procuratura. S-a dispus o noua expertiza de catre organele de cercetare penala catre INEC care am inteles ca dureaza. Daca in urma acestei expertize se constata culpa comuna cum dorea partea vatamata in instanta se mai poate chema asiguratorul dupa ce a trecut mai mult timp de la producerea accidentului. accidentul a fost in septembrie 2010.


Răspuns la discuția Asigurator - introducere in cauza
este in curs un dosar penal din septembrie 2010 si in caz ca va trebui sa ajungem la proces pentru ca partea vatamata vrea despagubiri materiale si morale . Asigurarea RCA prevede despagubiri victimelor accidentelor . Problema este ca timpul trece si nu stim cu sa facem cu asiguratorul sa-l instiintam inainte sau atunci la proces. Nu vrem sa ne trezim ca nu putem chema in instanta ca parte comuna in proces asiguratorul . Este un termen . Asigurarea RCA de la timpul respectiv oricum a experat si acum avem alta asigurare.
Răspuns la discuția Dosar de cercetare penala
ce se mai intampla in continuare la "admite plangerea formulata de petent conf art 278 indice 1 alin 8 lit b sin cpp desfiinteaza ordonanta nr di data si rezolutia nr din data lae parchetului si dispune trimiterea cauzel la procuror in vederea redeschiderii urmaririi penale fata de sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa prevazuta de art 184 alin 2 si 4 din CP. definitiva conform art 278 indice 1 alin 10 cod procedura penala" Se mai poate contesta sau este irevocabila. o luam de la capat cu expertize. Copilul meu care nu are decat 19 ani a avut un an infernal . El nu a vrut sa se intample necazul dar ghinionul ce sa-i faci.Nu stiu ce sa mai fac.Cum sa-l ajut. suntem la capatul puterilor. partea vatamata vrea multi bani de unde?
in cat timp de la data producerii unui accident se poate chema in instanta ca parte comuna in proces asiguratorul
Răspuns la discuția Dosar de cercetare penala
mai am o intrebare daca credeti ca pute-ti sa ma ajutati oare este bine sa fac o plangere si la protectia copilului deoarece copilul are 9 ani si ar fi trebuit supravegheat nu sa circule cu bicicleta pe strazi
Răspuns la discuția Dosar de cercetare penala
prima expertiza am solicitato noi si am platit . contraexpertiza o facem tot noi sau partea vatamata.
baiatul meu a avut un accident auto , victima fiind un copil de 9 ani cu bicicleta.
in urma expertizei pe care au ceruto s-a constatat ca copilul a fost vinovat. procurorul a dispus scoaterea de sub urmarire penala. Mama partii vatamate a deschis proces impotriva solutie date de procuror. La instanta i-a dat castig de cauza si dosarul s-a intors la procuratura pentru motivul ca in urma primirii rezultatului expertizei -avand avocat angajat - acesta nu era in tara si ea neavand cunostinte juridice nu a putut contesta. Ce mai urmeaza acum la ce ne putem astepta. partea vatamata vrea bani si se asteptau ca in urma expertizei sa fie culpa comuna ca sa ia bani de la asigurator -vor 70000 euro despagubiri. va rog sa ma ajutati cu un raspuns si cu indrumari . nici nu mai stiu ce sa fac si la ce sa ma astept.