avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1661 soluții astăzi
Forum Activitate mariana visan

Activitate mariana visan

Buna ziua ,am urmatoarea problema -
Am dezbatut ( in 2009 ) succesiunea si partajul dupa moartea tatalui ,intre mine si sotia tatalui ,fara alti mostenitori .Masa succesorala -o casa cumparata de tata impreuna cu sotia si 3ha de pamant mostenire a tatalui .La partaj eu am cedat partea mea de casa sotiei tatalui meu iar aceasta mi-a cedat partea ei de mostenire din pamant pentru care mi-a facut un testament notarial .La aceiasi data sotia tatalui si-a lasat prin testament notarial,(unui frate ) toate bunurile mostenite dar in acest testament a trecut si partea de pamant ce mi-o cedase la partaj si pt care imi facuse deja testament .Dupa moartea acesteia am fost contactata de notar si mi s-a cerut sa fac o declaratie notariala pt acceptarea legatului inscris testament-- .INTREBARE -daca noi am facut deja partajul de ce trebuie facuta aceasta declaratie ,mai ales ca notarul mi-a comunicat ca celalat mostenitor nu-si poate revendica mostenirea fara mine .Va multumesc frumos !
Discuție PLATA CAS
Buna ziua ,va rog frumos,
In anul 1998 am activat ca persoana fizica autorizata.Pentru perioada respectiva am platit cass si impozit .Pentru CAS nu am platit
Intrebare :pot plati pentru perioada respectiva cas ,cu penalitatile respective ?Daca da ,unde ar trebui sa ma adresez .
Va multumesc !
Cu stima A.V.
Răspuns la discuția Adeverinta pentru CAS
Va multumesc frumos !
Buna ziua ,
Va rog frumos, in anul 1998 ,sotul meu a activat ca ceasornicar autorizat .Pentru perioada respectiva i s-a trimis decizie de impunere pentruCASS SI IMPOZIT PE VENIT -sume platite
Intrebare-unde ma pot adresa pentru a verifica daca si-a platit siCASul deoarece nu avem cu ce dovedi ,la casa de pensii .
Răspuns la discuția mostenire
Am angajat o firma de detectivi particulari .
Discuție mostenire
Buna ziua !Tatal meu ,recasatorit ,a decedat .Mama vitrega ,(casatorita legal cu tatal meu) si cu subsemnatul (unicul copil) am facut taxa mostenirii-acum 6 ani
Mama vitrega nu a declarat la momentul respectiv si sumele in lei si valuta ce le detineau in cont la banci , ea si tatal meu .Deoarece exista suspiciunea ca ei aveau sume destul de mari in cont la momentul respectiv ce pot face eu ?Mama vitrega nu are copii ,a intocmit un testament pentru toate bunurile ei unui nepot .Va multumesc !