avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate laurabiga

Activitate laurabiga

Răspuns la discuția Spor la salar
Multumesc frumos
Discuție Spor la salar
Buna ziua, vreau sa va intreb ceva: exista ceva lege (si daca da, care) prin care se specifica ca daca ai gestiune, la serviciu, se primeste la salar un spor de 5%?
Multumesc frumos, Laura Biga
Răspuns la discuția Intoarcerea la serviciu de pe CIC
Pe mine nu ma intereseaza concedierea, ma intereseaza doar detasarea.
Si nu a fost cu acordul partilor, am fost sa zic asa, anuntata cand mi-a fost inmanata decizia de la Resurse Umane.
Nici macar nu am studii de Asistenta Sociala, am studii Economice.
Buna ziua, Laura Biga este numele meu.
De cateva zile m-am intors de pe Concediu Ingrijire Copil pana la 2 ani.
Vreo 2 zile nu m-a luat nimeni in seama, adica sa mi se predea atributiile care le-am avut inainte de nastere, ci am primit o decizie de la Resurse Umane cum ca sunt detasata pentru 2 luni de zile la un alt serviciu, si in alta locatie.
Lucrez la Protectia Copilului Serviciu Contabilitate-Salarizare, si m-au detasat pe Asistenta Sociala, la Prestatii Sociale. Mentionez pe ca postul de la Serviciul Contabilitate - Salarizare, am dat concurs si sunt titulara.
Se poate sa ma detaseze, imediat dupa ce mi-am reluat activitatea dupa CIC, in alta locatie, si pe un alt serviciu? Adica stiu ca prin lege nu au dreptul sa ma concedieze si sa-mi desfiinteze locul de munca, in primele 6 luni de la revenire dupa CIC. Au dreptul sa ma detaseze ?
Răspuns la discuția Obligatie plata abonament
Cum adica sa raspunda pentru contract? Sa se oblige la plata abonamentului ramas la celalalt furnizor?
Buna ziua, ma numesc Laura, si am o nedumerire.
Vreau sa imi portez numerele de telefon dintr-o retea in alta retea nationala. Intrebarea mea este: daca contractul este incheiat pe o perioada de 2 ani de zile, se poate sa ma oblige la plata abonamentului, daca nu au expirat cei 2 ani de zile de contract?
Mentionez ca prelungirea contractului s-a facut on-line, in magazin on-line, mi-au trimis prin mail un Act Aditional la Contract in care este mentionat prelungirea contractului, fara semnatura si stampila furnizorului, fara semnatura mea.
M-au vizitat odata de la un furmizor de servicii de televiziune si internet, sa imi portez abonamentul pe care-l am la ei, si spuneau ca nu ma pot obliga la plata abomanentului, daca renunt la servicii, sau portare, chiar daca am incheiat contract pe 2 ani de zile. Dar nu mi-au spus conform carei legi.
Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns, v-as fi recunoscatoare.
Multumesc frumos.
Da, la asta m-am referit. La ultima foaie de boala din pre si postnatal. Unele femei isi i-au doar cele 42 de zile obligatorii dupa nasterea copilului, sau toate cela 126 de zile posibile.
Nu ma deranjeaza absolut deloc ca se cer copii dupa anumite acte, oricum eu intotdeauna inainte sa-mi predau concediul medical, imi fac cate o copie, asa imi tin si eu o evidenta a zilelor de pre si postnatal.
Parerea mea este ca si contabila are vina ei, in cazul doamnei de mai sus, trebuia sa o anunte pe gravida ce drepturi are, sau daca nu contabila, de la Resurse Umane. La stat sau la privat asa se face.
Buna ziua.
La Baia Mare cei de la Primarie cer si o copie dupa ultima foaie de boala a mamei, la dosarul pentru Indemnizatia de Crestere a Copilului.
Răspuns la discuția refuz angajator
guvernator mg a scris:

daca demisia a fost inregistrata e in regula chiar daca nu aveti facsimilul acesteia. pastrati nr. de inregistrare...



pentru a semna contractul cu celalalt loc de munca, am nevoie de la fostul loc de munca de copie dupa inregistrarea demisiei, si acceptul demisiei din partea angajatorului... acest lucru refuza sa mi-l dea angajatorul.
Discuție refuz angajator
ce se intampla in cazul in care, angajatorul refuza sa imi dea copie dupa demisia depusa, inregistrata si aprobata? mentionez ca azi expira termenul de preaviz, inventarul e facut si gestiunea predata..... cum trebuie sa actionez?
multumesc