avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate meeshoo

Activitate meeshoo

Răspuns la discuția Casa de marcat obligatorie?
Am inteles, va multumesc!
Buna ziua,

Eu sunt PFA in sistem real si mai nou ma ocup si de fotografie. Deocamdata nu am avut clienti persoane fizice, doar juridice, carora le-am emis factura si chitanta.

Intrebarea mea este: Daca am contract de prestare servicii cu o persoana fizica, in baza caruia emit factura, iar persoana respectiva achita factura numai si numai prin transfer bancar/depunere direct in contul meu, adica niciodata nu o sa incasez bani cash de la clienti persoane fizice, mai am nevoie sa cumpar casa de marcat?

Si daca raspunsul este DA, am vazut ca sunt pe piata case care au atat rola de hartie, cat si jurnal electronic, astea or sa fie bune de la anul cand e obligatoriu jurnal electronic?

Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns, e o mare usurare pentru mine sa stiu ca se poate.
Buna ziua,

Sunt PFA in sistem real. Anul acesta am depus declaratia 200 si, considerand ca pe 2014 o sa am aproximativ acelasi venit ca pe 2013, nu am mai depus declaratia 220. Mentionez ca nu am primit inca o decizie de impunere sau alt document in urma depunerii declaratiei 200.

Problema e ca acum in mijloc de an mi-am dat seama ca o sa realizez mult mai putin, aproximativ 60% din cat am realizat in 2013. Din cate am inteles cei de la finante o sa calculeze impunerea pe baza veniturilor si cheltuielilor pe care le-am declarat in declaratia 200.

Exista vreo posibilitate de a modifica acest lucru, eventual un 220 sau ceva rectificativ? Pentru primele doua trimestre am platit sumele ca si cum am platit si anul trecut, dar in a doua jumatate a anului nu o sa mai am sa platesc pentru ca nu o sa mai realizez decat foarte putine venituri. Mentionez ca nu vreau sa inchid PFA-ul (stiu ca asta e o solutie pana la urma) in ideea in care in continuare o sa mai am de lucru dar mult mai putin ca inainte.

Va multumesc!
Va multumesc pentru informare. Exista alte costuri posibile in cazul in care registrul ar solicita dizolvarea? Trebuie re-suspendata firma, sau e nevoie de platit impozit forfetar, etc?
Am o firma (2 asociati), fara datorii sau active, cu activitatea suspendata de aproape doi ani, in curand aceasta suspendare expira.

As dori sa radiez firma, dar am inteles ca sunt niste costuri implicate. Intre timp, firma a ramas si fara sediul social (care era contractat prin contract de comodat si a fost vandut de catre proprietar).

Intrebarea mea este: as putea sa folosesc faptul ca nu mai am sediu social (si nici posibilitatea de a contracta altul) pentru a obtine o dizolvare/radiere a firmei cu costuri mai putine?

Adica exista ceva procedura prin care eu declar ca firma nu isi mai poate continua activitatea pentru ca nu are sediu social, iar registrul comertului sa o radieze singuri, fara sa mai platesc eu alte lucruri, sau sa platesc mai putin decat o procedura standard?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contracte cu exteriorul
Inteleg. Atunci o sa incerc sa gasesc o firma cu acest profil in vreun catalog de afaceri, cred ca e locul potrivit pentru cautare.
Răspuns la discuția Contracte cu exteriorul
Merci de sfat. Eu sunt din Cluj-Napoca. Cunoasteti astfel de firme care sa functioneze in Cluj-Napoca?
Salut,

sunt administratorul unei societati comerciale si urmeaza in lunile urmatoare sa semnez un contract de prestare servicii cu o firma din exterior(Brazilia) - care va fi prestatorul serviciilor. Cu acestia doresc sa semnez un contract care sa specifice exact ce si cum si un NDA (non disclosure agreement) in care se specifica faptul ca toate informatiile schimbate intre parti sunt confidentiale si nu trebuie dezvaluite. Ambele documente trebuie redactate in limba engleza.

Cui ar trebui sa ma adresez pentru redactarea unor astfel de documente? Toti avocatii de la noi din tzara se pricep la asa ceva? Sau trebuie sa ma adresez unor avocati cu o anumita specializare?

Multumesc,

Mihai
Salut,

sunt administratorul unei societati comerciale si urmeaza in lunile urmatoare sa semnez un contract de prestare servicii cu o firma din exterior(Brazilia) - care va fi prestatorul serviciilor. Cu acestia doresc sa semnez un contract care sa specifice exact ce si cum si un NDA (non disclosure agreement) in care se specifica faptul ca toate informatiile schimbate intre parti sunt confidentiale si nu trebuie dezvaluite. Ambele documente trebuie redactate in limba engleza.

Cui ar trebui sa ma adresez pentru redactarea unor astfel de documente? Toti avocatii de la noi din tzara se pricep la asa ceva? Sau trebuie sa ma adresez unor avocati cu o anumita specializare?

Multumesc,

Mihai